Od wtorkowego (18 września) poranka ekipa filmowa „Małej Moskwy”, najnowszego filmu Waldemara Krzystka, kręci zdjęcia w legnickim Rynku wokół budynku teatru. Najtrudniejsze jest oddanie klimatu lat 60., w których rozgrywa się akcja filmu. W Rynku pojawiły się zatem propagandowe hasła z epoki, konne zaprzęgi, warszawy, liczni rowerzyści i uliczne handlarki sprzedające palone ziarna słonecznika.

Na planie filmowym wokół teatru pojawił się także radziecki wojskowy gazik i liczni statyści, zarówno w radzieckich i polskich mundurach, jak i odtwarzający mieszkańców miasta lat 60. ubiegłego wieku. W charakterystycznych, skromnych, szaro-burych ubraniach epoki gomułkowskiej.

Kręcone są sceny, w których żona radzieckiego pilota wojskowego Wiera (Swietłana Hodczenkowa) przychodzi do legnickiego domu kultury, gdzie jej filmowy partner, polski oficer i instruktor śpiewu Michał (Lesław Żurek) będzie dawał jej lekcje wokalistyki. Te szybko przerodzą pierwsze zauroczenie w romans, a potem w płomienną miłość z tragicznym finałem. W jednym z epizodów (portiera z domu kultury) wystąpi znany legnicki fotoreporter, autor licznych zdjęć z imprez teatralnych, Grzegorz „Bizon” Spała.

Sceny kręcone są przed teatrem, także w jego wnętrzu - w sali prób. Natomiast w auli I Liceum Ogólnokształcącego (tę szkołę kończył Krzystek) występować będzie scenariuszowy chór z legnickiego domu kultury. Historycznym faktem jest bowiem, że w końcowych latach 60. XX wieku rolę domu kultury pełnił teatralny budynek, kilka lat wcześniej oddany polskiej administracji przez Armię Radziecką. Do momentu powołania polskiej sceny dramatycznej w Legnicy musiało minąć jeszcze dziesięć lat (w listopadzie 2007 roku minie dokładnie 30 lat od pierwszej teatralnej premiery).

„Mała Moskwa” Waldemara Krzystka powstaje jako produkcja Telewizji Polskiej, która zamówiła także trzyodcinkowy mini serial z tego projektu. Premiera wersji kinowej zaplanowana jest na sierpień przyszłego roku. W tle filmu o miłości żony radzieckiego oficera i polskiego żołnierza przetaczają się ważne wydarzenia historyczne tamtych lat, w tym inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ważny jest także klimat jaki stworzyła stała (od 1945 roku) obecność w mieście dowództwa wojsk radzieckich.

Pierwsze zdjęcia do filmu kręcone były w sierpniu w udającym Legnicę Wrocławiu. Od tygodnia ekipa filmowa przebywa i pracuje już w Legnicy, jedynie zdjęcia lotnicze kręcone będą na proradzieckim lotnisku wojskowym w nieodległej Krzywej. Ta część produkcji potrwa do połowy października. W epizodach wystąpią doskonale znani legnickiej publiczności Janusz Chabior i Przemysław Bluszcz.