Na miesiąc Łódź znowu stanie się stolicą polskiego teatru. 4 marca rozpocznie się XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – pierwszy festiwal teatralny, który powstał w wolnej Polsce. Tradycyjnie otwiera cykl najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Jednym z prezentowanych przedstawień będzie „Sen srebrny Salomei” Teatru Modrzejewskiej.

Już w najbliższą środę (8 lutego) o godzinie 17.00 w Hallu Starego Ratusza odbędzie się wernisaż wystawy absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – Aleksandry Kondrackiej. Wydarzenie swoim muzycznym live actem uświetni akustyk Modrzejewskiej, związany z formacją PEF, Patryk Wójcik.

„Lekcja tańca w zakładzie weselno-pogrzebowym pana Bamby” pierwotnie powstała jako koprodukcja legnickiej sceny z Teatrem Miejskim w Gliwicach. W lutym spektakl w reżyserii Łukasza Czuja wraca na deski Sceny Gadzickiego już jako samodzielna realizacja Modrzejewskiej, a dzieje się to po ponad czterech latach od ostatniej prezentacji spektaklu w Legnicy.

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya. Zapowiada Damian Drabik.

Miasto Legnica jest gotowe dofinansowywać teatr Modrzejewskiej kwotą miliona złotych, czyli pół miliona mniej niż wynika z umowy. Umowy o współfinansowanie teatru, którą Prezydent Legnicy wypowiedział w lipcu 2022 roku, a która zdaniem Urzędu Marszałkowskiego prawnie wciąż obowiązuje. Prezydent Tadeusz Krzakowski poinformował, że miasto jako strona umowy miało prawo umowę wypowiedzieć zachowując półroczny okres wypowiedzenia. Podkreślił też, że nie uchyla się zupełnie od dofinansowywana teatru, dlatego przesłał do marszałka podpisaną już propozycje nowej umowy. Materiał Karoliny Bieniek.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy poprosił swych widzów i przyjaciół, by zgłaszali się do Karola Budrewicza na błyskawiczne sesje fotograficzne. Ze zrobionych w ten sposób zdjęć powstanie wystawa "Teatr to też my", która zostanie pokazana w Legnicy w Międzynarodowym Dniu Teatru (27 marca). Pisze Piotr Kanikowski.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy szykuje na Międzynarodowy Dzień Teatru wyjątkową wystawę, poświęconą swoim widzom i przyjaciołom. Jeśli utożsamiacie się z teatrem i chcielibyście zobaczyć w tym towarzystwie swój portret, dajcie się sfotografować Karolowi Budrewiczowi. Będzie czekał na Was 8 i 9 lutego. Gdzie? Szczegóły poniżej. Zaprasza Piotr Kanikowski.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wysłał marszałkowi Dolnego Śląska do podpisu nową umowę z pomniejszoną o 0,5 mln zł dotacją dla Teatru Modrzejewskiej. Marszałek jej nie podpisze, bo - jak twierdzi - wciąż obowiązuje stara umowa z 2009 r. Pat może przerwać tylko sąd, ale żadna ze stron nie pali się do wkroczenia na tę ścieżkę. Ten tlący się konflikt stanowi poważne zagrożenie dla bytu teatru. Artykuł Piotra Kanikowskiego.

Samorządowe sceny tracą dotacje, ale fundusze prezydentów i masowych imprez nie maleją - pisze Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”.

Godzinę trwała dyskusja na sesji rady miejskiej Legnicy dotycząca współfinansowania teatru Modrzejewskiej w Legnicy przez miasto. Opozycyjni radni wyrazili swoje wątpliwości, co do skuteczności wypowiedzenia przez miasto umowy mówiącej o  tym dofinansowaniu. Pisze Agata Rojewska.

Podkategorie