Czas pandemii nie jest czasem łatwym dla instytucji kultury. Mimo to Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zapewnia, że pracy nie brakuje. Widzowie legnickiego teatru w najbliższych miesiącach spodziewać mogą się dwóch premier. Zapowiedź Macieja Biskupa.

Wywiad tego nie doprowadziłem do końca, dlatego nie ma tysiąca stron, ale tylko 476 z indeksami. Urywa się on na relacjach z 1982 r., czyli z okresem wprowadzenia stanu wojennego. Później kiedy ja miałem czas, to znowu Lechowi go brakowało i odwrotnie - mówi na spotkaniu z dziennikarzami Jacek Głomb , dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej i zarazem autor książki "Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb". Pisze Ewa Jakubowska.

Paszporty „Polityki” to jedna z najważniejszych nagród z dziedziny kultury przyznawanych w Polsce. Tegorocznym laureatem w kategorii Teatr został kompozytor, muzyk i performer Dominik Strycharski – współtwórca dwóch spektakli Teatru Modrzejewskiej.

We wtorek (18 stycznia) w Art Cafe Modjeska odbyła się  konferencja prasowa związana z premierą książki „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”. Z mediami spotkał się nie tylko dyrektor Teatru Modrzejewskiej, ale również szefowa żywosłowie.wydawnictwo Katarzyna Woźniak.

17 stycznia w drugą rocznicę śmierci reżysera Lecha Raczaka w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbyło się spotkanie z dyrektorem legnickiej sceny oraz Dariuszem Kosińskim, redaktorem „Życia niedokończonego. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”, poświęcone promocji nowego tytułu żywosłowia.wydawnictwa. Fragmenty wywiadu rzeki przeczytali aktorzy współpracujący w przeszłości z bohaterem książki - Halina Chmielarz oraz Wojciech Siedlecki.

Premiera „Dużego Księcia i czarnego psa” miała miejsce na zapleczu Sceny Gadzickiego  legnickiego THM w czarnym, matowym wnętrzu harmonizującym z tematem przedstawienia. Tytułowy pies to Bestia, która może zawładnąć każdym z nas. Depresja. Recenzuje Adam Kowalczyk.

W niedzielę (16 stycznia) na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej odbyła się premiera spektaklu Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Duży Książę i Czarny Pies”. Przedstawienie napisane przez Roberta Urbańskiego i wyreżyserowane przez Magdę Skibę, dotyka tematu depresji wśród młodych osób. Pokazowi towarzyszyło popremierowe spotkanie z twórcami oraz zaproszonymi gośćmi.

Dwa lata po śmierci Lecha Raczaka, wybitnego reżysera teatralnego i dramatopisarza, ściśle związanego z Teatrem Modrzejewskiej, ukazał się wywiad rzeka zatytułowany „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”. Książka ukazała się nakładem „żywosłowie.wydawnictwo”. Legniczanie jako pierwsi uczestniczyli w promocji książki i spotkaniu z autorem. Pisze Lilla Sadowska.

Społeczne debaty, jakie zamierzono, projektując działalność legnickiej Kawiarenki Obywatelskiej, zaczynają przypominać pogaduchy przy piwerku, sojowej kawusi albo innej jakiejś hipsterskiej popitce z korzennym posmakiem. Alternatywa, jednym słowem. Oboczność. Pisze Adam Kowalczyk.

W sobotę (15 stycznia) w legnickiej Art Cafe Modjeska na dwa dni przed oficjalną premierą odbyła się promocja książki „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”. W ręce widzów Teatru Modrzejewskiej nowy tytuł żywosłowia.wydawnictwa trafił przedpremierowo, a o książce opowiadali dyrektor legnickiego teatru oraz jej redaktor Dariusz Kosiński.

Podkategorie