Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wypowiedział umowę z marszałkiem i nie da ani złotówki na Teatr im. Modrzejewskiej. Krzysztof Maj z zarządu województwa: - Wydaje mi się, że kultura to nasza wspólna sprawa. Chyba że wspólna sprawa zmienia się w politykę. Artykuł Magdaleny Kozioł.

1 lipca poznaliśmy laureatów 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Grand Prix zdobył spektakl „Odlot” autorstwa Zenona Fajfera w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie. Nagroda za najlepszy dramat w Konkursie powędrowała do Magdy Drab.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski postanowił z końcem roku wypowiedzieć zawartą w 2009 roku umowę z marszałkiem województwa o współprowadzeniu i współfinansowaniu legnickiego teatru. Na swoim facebookowym profilu pisze były redaktor @kt Grzegorz Żurawiński.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski wypowiedział Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego umowę o współprowadzeniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z dniem 1 stycznia 2023 r. Pisze Paweł Jantura.

Od wczoraj iskrzy na lini marszałek – prezydent Legnicy. Krzysztof Maj, odpowiedzialny za kulturę członek zarządu Dolnego Śląska, komentuje pismo, w którym Tadeusz Krzakowski wypowiada, bez uzasadnienia, umowę na współprowadzenie prowadzenie Teatru Modrzejewskiej. – To potężny cios dla środowiska artystycznego Dolnego Śląska. Stało się to bez rozmowy, dialogu, spotkania – podkreśla Maj. Materiał Piotra Kanikowskiego.

Miasto Legnica chce zmniejszyć swój wkład finansowy w utrzymanie Teatru Modrzejewskiej. Odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Krzysztof Duszkiewicz wystąpił dziś o spotkanie w tej sprawie do marszałka Dolnego Śląska. Umowa z 2009 r. zobowiązuje miasto do dotacji w kwocie nie mniejszej niż 1,5 mln zł. "Decyzja o zerwaniu umowy o współprowadzeniu Teatru jest skandaliczna” – komentuje rzecznik marszałka. Informuje Piotr Kanikowski.

Za wydaną w ubiegłym roku książkę o swym przyjacielu, Lechu Raczaku – współtwórcy legendarnego Teatru Ósmego Dnia – Jacek Głomb zdobył Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Pisze Piotr Kanikowski.

Poniżej publikujemy treść laudacji prof. dr hab. Tomasza Mizerkiewicza wygłoszonej podczas uroczystego wręczenia nagrody Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w kategorii literatury popularnonaukowej i beletrystyki za książkę „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”.

30 czerwca Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ogłosiło wyniki konkursu na najlepszą publikację o Wielkopolsce za rok 2021. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: literatura naukowa, literatura popularnonaukowa i beletrystyka oraz literatura dotycząca miasta Poznania. Wyróżnienie w drugiej z wymienionych kategorii przyznano książce Jacka Głomba „Życie niedokończone”. Poniżej publikujemy komunikat organizatorów konkursu.

20 czerwca 2022 roku na łamach tygodnika Newsweek został opublikowany obszerny materiał dotyczący Tomasza Kota. Aktor urodzony w Legnicy swoją karierę rozpoczynał w Klubie Gońca Teatralnego.  Na scenie debiutował w 1995 r., a w 2017 roku został wyróżniony tytułem Ambasadora Legnicy. Poniżej publikujemy fragment artykułu Jacka Tomczuka wraz z odnośnikiem do całości materiału.

Podkategorie