Kto jeszcze nie widział, będzie miał kolejną okazję.  Polsko-czeska tragikomedia filmowa z 2009 roku w reżyserii Jacka Głomba z licznym udziałem aktorów doskonale znanych z legnickiej sceny teatralnej, ponownie będzie pokazana w Canal+.  Emisja w niedzielę 29 maja o godz. 21.40.

„Operacja Dunaj” to polsko-czeska superprodukcja za ok. 8 mln zł, która powstała według scenariusza Jacka Kondrackiego i Roberta Urbańskiego. Punktem wyjścia filmowej opowieści jest historia załogi polskiego czołgu-weterana T-34 „Biedroneczka”, która w sierpniu 1968 roku uczestniczy w niesławnej inwazji wojsk Układu Warszawskiego na buntującą się Czechosłowację.

Czołg gubi drogę i wbija się w ścianę czeskiej gospody, w której miejscowi, przy piwie i muzyce, radośnie świętują przejście na emeryturę jednego ze swoich przyjaciół. Uszkodzona „Biedroneczka” utyka wraz z załogą. Tymczasem z różnych motywów zguby pilnie szuka dowództwo i to nie tylko polskie. Z upływem czasu między tracącymi wiarę w sens inwazji Polakami, a początkowo przerażonymi i wściekłymi Czechami zawiązują się nici porozumienia, przyjaźni, rodzą się miłości…

  • Paweł T. Felis, recenzent Gazety Wyborczej:  „Operacja »Dunaj «" jest oczywiście bajką - fantazją o postawionych po dwóch stronach barykady narodach, które na żaden konflikt nie mają ochoty. W czeskiej wiosce dochodzi więc do sympatycznego pojednania, militarnego przymierza na małą skalę - Jacek Głomb nie tyle rozprawia się z historią, ile raczej obłaskawia ją żartem i kpiną. Ale gdy w czeskiej wiosce robi się zbyt sielsko, reżyser zaskakuje tonem poważnym: ten wojenny spektakl nie odbywał się przecież na niby. Uwielbiamy „Jak rozpętałem II wojnę światową" czy „C.K. Dezerterów" i mamy słabość do czeskiego kina (tu na ekranie m.in. Jirzi Menzel i Eva Holoubová) i czeskiego humoru. W „Operacji »Dunaj «" udało się te fascynacje zgrabnie połączyć, a na dodatek zrealizować film imponujący warsztatowo. Łatwo wybaczyć więc fabularne uproszczenia, zbyt ostry rysunek niektórych postaci i powielanie polsko-czeskich stereotypów - przy naszej skłonności do traktowania historii na kolanach i realizowania komercyjnych półproduktów ten film ma w sobie pełną uroku świeżość.

W filmie występują popularni aktorzy polscy (Maciej Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Kot, Przemysław Bluszcz), jak i czescy (Eva Holubova, Bolek Polivka, Rudolf Hrusinsky, Jirzi Menzel, Jaroslav Dusek, Marta Issova), a także liczna ekipa aktorów legnickiego teatru. Zdjęcia realizowano zarówno w Polsce (Karpniki i Modlin), jak i w Czechach (okolice miasta Sobotka i plenery Czeskiego Raju w rejonie Jiczina).

(żuraw)