Wrocławski Teatr Piosenki pokaże w Legnicy nietypowy, bo całkowicie odjechany rockowo, alkoholowo-anarchistyczny, muzyczny spektakl „Leningrad” w reżyserii Łukasza Czuja. Oprócz czteroosobowego zespołu muzycznego na scenie zobaczymy aktorów i wokalistów Mariusza Kiljana i Tomasza Marsa. Uwaga! Tylko jeden raz, w środę 27 października i tylko dla dorosłych! Bilety są już w sprzedaży.

We wrocławskim spektaklu prezentowane są po polsku utwory charyzmatycznego artysty z Rosji, lidera grupy Leningrad, aktora, poety i kompozytora Siergieja Sznurowa „Sznura” – wielbionego przez publiczność, znienawidzonego przez władze i bezlitośnie tępionego przez telewizyjną cenzurę. Mowa o artyście, który w Rosji jest bardziej znany ze swej osobności, niż w Polsce Kazik Staszewski czy Maciej Maleńczuk.

W swoich naszpikowanych wulgaryzmami piosenkach Sznurow opowiada o tym, co - jak sam twierdzi - w życiu jest najpiękniejsze: o wódce i o samym życiu. W tekstach miesza z błotem polityków, elity i rosyjskich celebrytów, wychwala marihuanę i kloszardzi tryb życia. Swoją artystyczną legendę przypieczętował, gdy  – mimo obietnicy bajońskiego honorarium - odmówił miliarderowi Romanowi Abramowiczowi napisania hymnu dla piłkarskiego klubu Chelsea.

Na potrzeby spektaklu reżyser Łukasz Czuj (wcześniej m.in.:„Bal u Wolanda” z Maciejem Maleńczukiem oraz „Królowa Nocy” i „La Dolce NRD” z Januszem Radkiem) wybrał z bogatej, liczącej sobie czternaście albumów (na wszystkich jest naklejka "Uwaga! Niecenzuralne teksty"), dyskografii grupy Sznurowa osiemnaście piosenek. - Nad spektaklem unosi się duch dadaizmu, anarchizmu, nieustającej zgrywy. Ta historia o kobietach i alkoholu jest zanurzona w nurcie obyczajowo-egzystencjalnym. Świat Leningradu jest przesączony alkoholem, pełniącym w części tamtej kultury rolę niemal religijną. Picie to rodzaj światopoglądu, a nie tylko prosty środek odurzający czy tani sposób na rozrywkę - tłumaczy.

Całość układa się w opowieść o rosyjskich outsaiderach, żyjących na obrzeżach dzisiejszego mocarstwa, kontestujących politykę Putina, szukających azylu w alkoholu, przyjaźni, byciu razem. Dla nich muzyka jest drogą ucieczki, jedyną drogą na wolność. Spotykają się nocą w pustym mieszkaniu, gdzieś w Leningradzie, aby któryś dzień z rzędu oddawać się zgłębianiu filozoficznej zasady ZAPOJA, czyli poszukiwaniu sensu poprzez zgłębianie bezsensu. Odkrywaniu zasady niepicia poprzez picie. Aż do końca, który jak zwykle przynosi zaskoczenie i niezbędną dawkę niepokoju. Wszystko rozgrywa się w rytm pulsującej, ostrej i transowej muzyki, granej przez cały zespół nie tylko na instrumentach, ale też meblach, butelkach, gumowych misiach.

„Odpowiedzialni za śpiewanie Mariusz Kiljan i Tomasz Mars nie próbują kopiować maniery wokalnej Sznurowa, tego nowego Wysockiego. Dźwigający ciężar spektaklu Kiljan staje się zdesperowanym rosyjskim chłopakiem, który z pomocą wódki i muzyki ogłasza nowy dysydencki manifest. Podobno tylko pijany Polak może poczuć to, co na co dzień czuje trzeźwy Rosjanin. Kiljan wybiera inną drogę. W jego byciu na scenie jest rosyjska desperacja i polski luz. Śpiewa o kumplach od kieliszka, emigracji, bandyterce, kobietach i narkotykach. Obserwacje obyczajowe, zwykłe knajpiane psioczenie na świat zostają wzbogacone o kontekst echa wojny czeczeńskiej, kpi się z nowych ruskich i Putina: "I tak po czasu kres - chujnia była i jest". Pijacka impreza przeradza się we wściekły bunt. Wokaliści oblewają stół i instrumenty benzyną. Ale świat nie spłonie. Bo świat alkoholika jest przemoczony do suchej nitki. W finale słychać "Swobodę" - jeden z najmroczniejszych protest songów Sznurowa, dedykowany siedzącemu w łagrze Chodorkowskiemu. Mars i Kiljan stawiają na stole wyjęte z pudła truchła dziesiątków budzików. Muzyka Leningradu to we współczesnej Rosji tykająca bomba zegarowa” (Łukasz Drewniak, Dziennik).

Obejrzyjcie fragment i posłuchajcie jednego z (grzecznych) hitów tego spektaklu - TUTAJ!


Teatr Piosenki we Wrocławiu
na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

LENINGRAD

reżyseria: Łukasz Czuj, występują: Mariusz Kiljan, Tomasz Mars, Krzysztof Łochowicz (gitary), Marek Henryk Mars (kontrabas i gitara basowa), Marek Krupa (piano, saksofon, akordeon) i Damian Mielec (instrumenty perkusyjne). Premiera 7 lutego 2009.

spektakl na Dużej Scenie w środę 27 października o godz. 19.00

bilet: w przedsprzedaży i tylko do 25 października – 40 zł, w przeddzień i w dniu koncertu – 50 zł
rezerwacja: tel. 76 72 33 505, elektroniczna bilety©teatr.legnica.pl

(żuraw)