Zapowiadana na jesień tego roku artystyczna wyprawa legnickiego teatru na Syberię (m.in. Nowosybirsk, Tomsk, Tjumeń, Irkuck) wywołała spore zainteresowanie tamtejszej Polonii. Świadectwem jest list, który od przewodniczącej Narodowo Kulturalnej Autonomii Polaków w Tomsku otrzymał dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.


Jacek Głomb
The Artistic and General-director
Of Modjeska Theatre

Szanowni Państwo!

Jestem przewodniczącym Narodowo Kulturalnej Autonomii Polaków miasta Tomska. Nazywam się Aleksandra Guzjejewa (z domu Kamińska). Bardzo byliśmy zadowoleni z informacji o wyjeździe waszego zespołu teatralnego  do Tomska. Wiemy, że nasze władze zgodziły się na wasz przyjazd. Robicie naprawdę wielkie kroki dyplomacji narodowej.

Będziemy również towarzyszyć Państwu w trakcie pobytu w Tomsku. Nasza organizacja społeczna zajmuje się między innymi sprawami, związanymi z losami Polaków na Syberii. Mamy również stały kontakt z Państwem Śliwowskich. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Z przyjemnością pomóżemy w załatwieniu noclegów, wycieczkach po mieście i okolicach, tłumaczeniach, przekładach itp.

Prosimy o kontakt z nami przez mail: polonia-tomska©yandex.ru lub telefon 007-903-9151942.

Z poważaniem i wyrazami szacunku,
Aleksandra Guzjejewa



Syberyjskie tournee legnickiego teatru…

związane jest z pomysłem wystawienia dramatu Krzysztofa Kopki „Palę Rosję!”, który wyreżyseruje Jacek Głomb. Akcja sztuki rozgrywać się będzie równolegle w roku 1849, opowiadając mało znany epizod nieudanego powstania polskich zesłańców, a także współcześnie w roku 2009. Wątek współczesny podejmie próbę rekonstrukcji wydarzeń z przeszłości. Ukaże zatem różne modele „polityki historycznej” stawiając problem możliwości dotarcia do prawdy.

Po premierze (16-17 września 2009 r.), która odbędzie się podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” w Legnicy Teatr Modrzejewskiej wyruszy z tym spektaklem w artystyczną podróż do dziesięciu miast Syberii - od Tjumenia i Nowosybirska po Irkuck.

Tę niezwykłą podróż dofinansuje minister kultury, który przyznał na ten cel 224 tys. zł, a całość realizowana będzie przy współpracy Rosjan, min. z Teatru „Staryj Dom” w Nowosybirsku, a także wpływowego rosyjskiego krytyka teatralnego pani Ireny Miagkowej, doradcy artystycznego Festiwalu „Zołotoj koniok” we Tjumeniu.

Prowokacyjny tytuł sztuki jest ironiczny. Nawiązuje do słynnej polemiki polityczno-artystycznej z lat 20. dwudziestego wieku między Francuzem Paulem Morandem (napisał nowelę „Palę Moskwę”), a polskim komunistą i awangardowym poetą Brunonem Jasieńskim (który odpowiedział powieścią „Palę Paryż”). - Ironia tytułu „Palę Rosję” polega m.in. na tym, że będzie to sztuka o czymś skrajnie odmiennym, o trudnej próbie podjęcia polsko-rosyjskiego dialogu – objaśnia autor scenariusza Krzysztof Kopka.