Gościem śródnocnej audycji "Trójka pod Księżycem", był 12 listopada dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb. Okazją było wręczenie szefowi legnickiej sceny Nagrody Specjalnej miesięcznika Teatr "za długoletnie, konsekwentne i twórcze zarządzanie Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy", do czego doszło podczas poniedziałkowej (8 listopada) uroczystości w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Według uzasadnienia czteroosobowego jury, któremu przewodniczył redaktor naczelny miesięcznika Teatr Jacek Kopciński, Nagrodą Specjalną za sezon 2020/2021 uhonorowano Jacka Głomba "za długoletnie, konsekwentne i twórcze zarządzanie Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Pod jego ręką legnicka scena stała się miejscem wyjątkowym na teatralnej mapie Polski - takim, w którym ambitny przekaz artystyczny nie rozmija się z wrażliwością lokalnej publiczności, a uniwersalne dramaty ludzkie znajdują kształt bliski doświadczeniu zwykłego człowieka". Nagrodę przyznano za sezon silnie naznaczony pandemią i kontrowersyjnym konkursem na dyrektora legnickiej sceny.

Pobyt Jacka Głomba w Warszawie związany z uroczystością wręczenia nagrody wykorzystała autorka i prowadząca od lat kulturalno-muzyczną "Trójkę pod Księżycem" Barbara Marcinik do nagrania rozmowy w studiu na Myśliwieckiej, które odbyło się chwilę przed fetą w Instytucie Teatralnym. Nagranie wyemitowano w piątek 12 listopada (od godz. 0.05, czyli tuż po północy kończącej dzień Narodowego Święta Niepodległości). Było to luźne podsumowanie 27 lat dyrekcji Jacka Głomba w legnickim teatrze. Zaczęło się jednak od przekomarzania, czy nagroda miesięcznika Teatr była za "całokształt", czy za "dotychczas". Nie to było jednak treścią audycji, w której Barbara Marcinik wyznaczyła kilka "kamieni milowych", które - jej zdaniem - określiły specyfikę i odrębność legnickiej sceny i kariery jej dyrektora.

Wśród tych najważniejszych znaków na długiej drodze były: wyjście z teatrem w przestrzeń miejską Legnicy, międzynarodowe projekty artystyczne z podtekstem społecznym, stworzenie wybitnego zespołu artystów i pracowników sceny, obecność i wpływ Lecha Raczaka na dorobek legniczan, współpraca z gdańskim Teatrem Szekspirowskim, owocny "romans z Pilchem" oraz postać Ludwika Gadzickiego, patrona dużej sceny Teatru Modrzejewskiej. Sam Jacek Głomb dorzucił jeszcze jeden znak przydrożny, jakim było dziewięć legnickich realizacji dla Teatru Telewizji, tym bardziej, że kilka z nich w dowolnym momencie można obejrzeć w systemie VOD na stronie Teatru TV.

Właśnie wokół tych "milowych kamieni" toczyła się pełna wspomnień radiowa rozmowa, której nadal można wysłuchać. Wystarczy odnaleźć datę nagranej audycji i włączyć player. TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński