Powstał w 1991 roku jako jeden z pierwszych w Polsce. Inicjatywa i nazwa przyszły do ówczesnego Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny z zewnątrz wraz z wydawanym przez Macieja Nowaka tygodnikiem Goniec Teatralny i jego pomysłem na edukację teatralną. Dziś legnicki Klub Gońca Teatralnego działający przy Teatrze Modrzejewskiej jest jedynym, który kontynuuje edukację teatralną pod pierwotnym szyldem. Długa jest też lista wychowanków, którzy zrobili artystyczne kariery.


Założony przez Macieja Nowaka w 1990 roku pierwszy powojenny tygodnik teatralny w Polsce zgromadził wokół siebie szerokie grono współpracowników i entuzjastów, inspirował przy tym nowatorskie działania z zakresu edukacji teatralnej. W swojej krótkiej historii Goniec Teatralny pełnił ważną rolę w ówczesnym życiu teatralnym dokumentując burzliwe przemiany będące konsekwencją przełomu 1989 roku i powrotu do kapitalizmu, takie jak: zmiany na stanowiskach dyrektorów teatrów, kryzys finansowy, reforma sieci teatralnej polegająca na przekazaniu większości scen samorządom, pierwsze prywatne studia aktorskie, początki mecenatu prywatnego itd.

Ambicją założyciela, wydawcy i redaktora naczelnego od początku było stworzenie wokół pisma ogólnopolskiej sieci klubów prowadzących teatralne zajęcia edukacyjne dla młodzieży. W 1991 roku Klub Gońca Teatralnego powstał w świeżo powołanym Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny w Legnicy, hybrydzie powstałej z połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury i Teatru Dramatycznego.

- Dla polskiego życia teatralnego Kluby Gońca Teatralnego były tym, czym dla aktualnie rządzących są Kluby Gazety Polskiej - śmieje się Irena Olender, która organizowała legnicki KGT. - Plakaty zapraszające młodzież rozkolportowaliśmy po całym województwie. Na inauguracji z udziałem Macieja Nowaka i Joanny Szczepkowskiej, która współpracowała z tygodnikiem, widownia była pełna. Szybko okazało się, że są wśród nich bardzo kreatywne dzieciaki. Nie tylko z Legnicy, ale także z Lubina, Złotoryi czy Jawora. Namówiłam do współpracy Janusza Chabiora, który właśnie pojawił się w zespole CS-TD. Był opiekunem grupy, w której pojawił się młodziutki Tomasz Kot. Pamiętam, że pierwszym spektaklem, który wystawili klubowicze był "Ubu król" Alfreda Jarry’ego. Pamiętam także wiosenną akcję na legnickim Kozim Stawie, czyli"Topienie Marzanny", którą połączyliśmy z wyjazdem dwoma pełnymi autobusami do Wolimierza do Teatru Klinika Lalek. To w naszym KGT pojawił się młody mieszkaniec Sichowa k. Jawora Janusz Gałuszka, dziś jeden z bardziej znanych malarzy współczesnych, laureat nagrody specjalnej legnickiego Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych "Promocje" z 2000 roku, którego wystawę w legnickiej Galerii Sztuki można było oglądać przed dwoma laty - wspomina.

W 1992 roku Goniec Teatralny przestał się ukazywać, zaś Irena Olender wyjechała do Gdańska, by wraz z Maciejem Nowakiem pracować w tamtejszym Centrum Edukacji Teatralnej. Klub Gońca Teatralnego w legnickim CS-TD przejęła Joanna Rostkowska, która do dziś jest koordynatorem jego działalności.

- Od 2004 roku współpracujemy z legnickim Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, które skupia legnickich aktorów i animatorów kultury. Prowadzimy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poszczególne grupy finalizują każdy sezon pokazem spektakli, które przygotowują w ramach warsztatów. Organizujemy także akcje happeningowe i społeczne. Staramy się tak prowadzić edukację teatralną, żeby uwrażliwiała na problemy społeczne, cele artystyczne stawiając na drugim planie. W latach 2005-2011 edukacja teatralna była prowadzona na Scenie na Piekarach, na legnickim blokowisku w tzw. „sypialni miasta”. Od początku i nadal są to jedyne tego typu bezpłatne zajęcia artystyczne w Legnicy. Z reguły po kilku dniach od ogłoszenia zapisów na kolejny sezon mamy komplety - wspomina i objaśnia Joanna Rostkowska wyliczając długą listę wychowanków legnickiego KGT. To nie tylko Tomasz Kot, ale także i m.in.: Gabriel Fleszar, Aleksandra Listwan, Ewelina Gronowska, Grzegorz Grecas, Aneta Zwierzyńska, Darian Wiesner, Maciej Rabski, Ewelina Zielonka, Małgorzata Rostkowska, Krzysztof Grabowski, Malwina Rusów i wielu innych.

Od kilku sezonów ukształtował się powtarzalny schemat w działalności legnickiego KGT, jedynego w Polsce, który przetrwał i doczekał swoich 30. urodzin. W rok jubileuszowy legnicki Goniec wszedł z aktywnością w sześciu grupach. Są to: Szkoła Czarodziejów Wyobraźni (dla dzieci w wieku 6- 10 lat), Gogusie (dla młodzieży 14-15 lat), Pogotowie Teatralne (dla osób po kryzysach psychicznych), Mały Goniec (dla dzieci w wieku 11- 13 lat),   Bagażnik (dla dorosłych i seniorów), Ślady (dla młodzieży 16-19 lat).

Jesienią 2021 roku Radio Wrocław zakwalifikowało Klub Gońca Teatralnego działający przy Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy do TOP 5 najciekawszych amatorskich grup teatralnych na Dolnym Śląsku (plebiscyt w toku).

Grzegorz Żurawiński