W sobotę 31 lipca Paweł Palcat dwukrotnie zaprezentuje inspirowany "Burzą" autorski monodram "Mój niepokój jest Twoim niepokojem". Spektakle na Dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego o godz. 18.00 i 20.30. W niedzielę 1 sierpnia o godz. 19.00 na scenie Opery Bałtyckiej wystawiony zostanie legnicko-opolski "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz, który powalczy o Złotego Yoricka.


Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 30 lipca - 8 sierpnia 2021. Wystąpią gwiazdy europejskiego teatru. Zobaczymy spektakle wybitnych reżyserów i teatrów z Litwy, Portugalii, Belgii oraz Włoch:  Oskarasa Koršunovasa, Tiago Rodriguesa, Needcompany czy ImPerfect Dancers.

Podczas festiwalu rozstrzygnie się Konkurs o Złotego Yoricka - na najciekawszą polską produkcjię szekspirowską dwóch ostatnich sezonów teatralnych. W gronie finalistów znalazły się: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z „Hamletem”, w reżyserii Bartosza  Szydłowskiego; koprodukcja Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu „Król Lear”, w reżyserii Anny Augustynowicz; oraz Teatr Żydowski im. Idy Kamińskiej w Warszawie ze spektaklem „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy”, reżyseria i dramaturgia Damian Josef Neć. Spektakle oceniać będzie Jury w składzie: Tomasz Kubikowski, Jacek Kopciński i Monika Żółkoś. Zwycięzców poznamy 8 sierpnia podczas Gali zamykającej festiwal.

W alternatywnym nurcie Festiwalu SzekspirOFF, zaprezentujemy zwycięskie spektakle w Konkursie Produkcje: „Mist” – h.art company/ Artur Grabarczyk, „Mój niepokój jest Twoim niepokojem” – Teatr Zakład Krawiecki/ Paweł Palcat, „Szekspir: makieta” – kolektyw dziewczyński blisko/Mira Mańka, Anna Rogóż, oraz spektakl, wyłoniony w ubiegłym roku „Ofelie” - Kolektywu Kobietostan.

Konkursem, którego rozstrzygnięcie czeka nas w trakcie festiwalu jest SzekspirOFF Prezentacje, w ramach którego wystąpi dziesięciu finalistów. Wyboru dokona Jury w składzie: Anda Rottenberg, Piotr Cieplak i Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Bilety są dostępne online oraz w kasach teatru, czynnych codziennie w godzinach 13.00-19.00. Więcej na FestiwalSzekspirowski.pl.

Grzegorz Żurawiński, źródło: GTS