Ogłoszony przez władze województwa dolnośląskego zamiar przeprowadzenia konkursu na dyrektora  legnickiego Teatru Modrzejewskiej był tematem radiowej rozmowy, którą Marta Perchuć-Burzyńska, w programie Kultura Osobista, prowadziła na antenie radia TOK FM z szefem (od 26 lat) legnickiej sceny Jackiem Głombem i teatralną recenzentką tygodnika Polityka Anetą Kyzioł.

Pierwsze pytanie zadane szefowi legnickiej sceny przez prowadzącą rozmowę, było oczywiste. Czy weźmie pan udział w konkursie? Odpowiedź już taką nie była. - Decyzję podejmę po rozmowach z zespołem. Będę w niej bronił tego, co przez te lata zrobiłem - powiedział Jacek Głomb.

- Z takimi konkursami jest tak, jak z demokracją w Polsce. Problemem będą intencje i skład komisji konkursowej. Oraz to, jak się połączą siły ministerswta i samorządu. Gdy pandemia połączy się z rządami PiS nie będzie to przejaw demokracji, ale wojny kulturowej. Województwo dolnośląskie powinno jednak wystrzegać się własnych błędów. Tych związanych ze zmianami w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Czasami skóra cierpnie. Czy władzy zależy na jakości instytucji artystycznych, czy tylko na tym by były "nasze". Niech ta władza pomyśli, by nie mordować instytucji utrzymywanych z naszych (nie jej) podatków -  mówiła Aneta Kyzioł.

Oczywiście to tylko wstęp do rozmowy, której można wysłuchać TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński