Już 6 września działalność rozpocznie Przystanek Piekary, nowy przyczółek Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Mieści się on przy ul. Izerskiej, nieopodal dawnej "Sceny na Piekarach". Pisze Dawid Stefanik.


Znajdujący się przy ul. Izerskiej 36 Przystanek Piekary nie będzie pełnił funkcji kolejnej sceny teatralnej. Obiekt - złożony zasadniczo z jednej sali o średniej wielkości i małego zaplecza - służyć ma do realizacji innych działań artystycznych i społecznych, które skierowane będą głównie do mieszkańców osiedla. W lokalu prowadzone będą także zajęcia warsztatowe.

- To też pomoże nam odciążyć główny gmach teatru, w którym dzieje się dużo, a przecież nie jest on z gumy – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Na utworzenie i działalność nowej placówki teatr pozyskał ok. 180 tys. zł dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (bez wkładu własnego). Pierwotnie pieniądze miały zostać wykorzystane na reaktywację zamkniętej w 2011 r. Sceny na Piekarach. Plany te pokrzyżowała jednak epidemia COVID-19. - Mieliśmy do wyboru zrezygnować z dotacji i stracić pozyskane pieniądze, albo znaleźć alternatywne rozwiązanie. Wybór był oczywisty – mówi Jacek Głomb.

Na oficjalne otwarcie Przystanku Piekary teatr zaprasza 6 września o godz. 19.30. Towarzyszyć mu będzie projekcja głośnego spektaklu związanego z tym miejscem, czyli "Made in Poland". Po emisji sztuki, ok. godz. 21.45, zaplanowane jest spotkanie z jej twórcami: Przemysławem Wojcieszkiem (autor, reżyser), Małgorzatą Bulandą (scenografia) i Erykiem Lubosem (aktor wcielający się w rolę Bogusia). Wstęp wolny, choć liczba miejsc jest ograniczona do 150.

Dalszych planów związanych z Przystankiem Piekary teatr nie chce w tej chwili zdradzać. - Nie raz wieszczono blokowiskom ich koniec, jako betonowym płytom i anonimowym miejscom. Jednak ludzie tutaj pozostają, a my do nich wychodzimy z kulturą. Wielka płyta, to też może być także wielka kultura. Dlatego zachęcamy mieszkańców, aby zgłaszali się do nas z swoimi propozycjami – mówi Katarzyna Odrowska, pełnomocnika ds. społecznych teatru oraz koordynator projektu Przystanek Piekary.

(Dawid Stefanik," Teatr Modrzejewskiej po długiej przerwie wraca na Piekary", https://tulegnica.pl/, 1.09.2020)