W piątek 21 sierpnia o godz. 20.00, w ramach wieczoru tańca w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, na teatralnym kanale YouTube odbędzie się premiera online w czasie rzeczywistym sześciominutowego spektaklu "Krystyna in flamenco mood" w choreografii i wykonaniu Katarzyny Myrdy. Po premierze zaplanowano panel dyskusyjny z autorką spektaklu. Link do spektaklu udostępniony zostanie na FB teatru w dniu premiery.


Po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią powracają prezentacje spektakli tańca w legnickim teatrze realizowane w ramach projektu "Wczorajsze jutra – kontynuacja". Spektakl, który zobaczymy w piątkowy wieczór 21 sierpnia, to refleksja nad ciałem w szeroko pojętym stanie cierpienia. Flamenco rozumiane jest tu jako metafora, cielesność, kultura, język, muzyka, charakter, siła gestu, a przede wszystkim emocjonalność.

O spektaklu "Krystyna in flamenco mood": Jestem Krystyną-kobietą pokorną, wrażliwą, wyrozumiałą, o kojącym dotyku i niezłomnym spokoju. Kobietą mądrą. Kobietą żoną. Kobietą Polką. Kobietą obecną (...). To podążanie w kierunku skrajności oraz zawłaszczenie bohaterki „Pętli” Marka Hłaski na potrzeby własnych poszukiwań i scenariuszy. To moja ciekawość względem kobiecej emocjonalności i siły. To moje ciało jako filtr, przez który przechodzą pytania odnośnie do tego, co buduje mnie jako kobietę, artystkę, człowieka.

O projekcie "Wczorajsze jutra – kontynuacja":  Jego główną ideą jest ponowne spotkanie tańca z publicznością na scenie teatru dramatycznego. Spotkanie teatru i tańca, zdarzeń, myśli, kreacji przeplatających się z przeszłością i dniem dzisiejszym. Ponowne spotkanie, które jest kolejnym zaproszeniem do jutra. Głównym tematem tegorocznego programu jest relacja. Podczas 4. wieczorów tańca na jednej z ważniejszych scen teatralnych zaprezentowane będą spektakle, które zgłębiają i ukazują wielowymiarowość relacji, różne jej aspekty związane z bliskością i oddaleniem, tożsamością człowieka w kontekście upływającego czasu. Spektakle podróżujące po wymiarach kobiecości, niekiedy spoglądające na świat z przymrużeniem oka, czy też filozoficzne i z dystansem rozważania o tańcu.

Założeniem partnerów jest kontynuacja obecności tańca na scenie teatralnej, na której doszło już do takiego spotkania. Program ma na celu budowanie publiczności dla tańca i rozwijanie stałej współpracy z teatrem jako partnerem i miejscem dla tańca. Spektakle są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla tańca 2020".

Koncepcja, choreografia, taniec: Katarzyna Myrda. Muzyka: Ángel Canales, Sara Baras i Isaac Albéniz (flamenco). Organizator: Eferte Fundacja Rozwoju Tańca. Koordynacja: Marlena Rita Bełdzikowska. Partner: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Grzegorz Żurawiński