Już w sobotę i niedzielę (9 i 10 maja) będzie można zobaczyć premierę "Nowego Dekameronu", spektaklu Teatru im. Heleny Modrzewskiej, który powstawał w niekonwencjonalny sposób w czasie epidemii. Tym razem widownia zasiądzie w swoim domowym zaciszu, a szklany ekran zastąpi teatralną kurtynę. Pisze Dawid Stefanik.


Ze względu na obszerność materiału i założenia dramaturgiczne teatr zdecydował się podzielić spektakl na dwie części. Premiera części pierwszej zaplanowana jest na 9 maja o godz. 20.00 (sobota), zaś druga zostanie wyemitowana 10 maja (niedziela), także o godz. 20.  "Nowy Dekameron"można zobaczyć na kanale YouTube "Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy" tylko w czasie jego emisji, choć instytucja już dziś zapowiada także jego retransmisje. Spektakl online można zobaczyć bezpłatnie.

Przypomnijmy, że najnowsza produkcja legnickiego teatru jest inspirowana kultowym dziełem Giovanniego Boccaccia "Dekameron", które powstało w Italii w czasie zbierającej śmiertelne żniwa epidemii dżumy w 1348 r. Nawiązanie do średniowiecznego dzieła w dzisiejszej rzeczywistości przygniecionej epidemią koronawirusa nasuwa się więc samoistnie.

Naturalnie cała załoga Modrzejewskiej zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego pracowała zdalnie, każdy z osobna lub niekiedy parami. Aktorzy tym samym nie tylko musieli się wcielić w odgrywane role, ale także wejść w buty ekipy technicznej i domowych warunkach nagrać swoje epizody spektaklu. Pomysły na realizacje pionierskiego przedsięwzięcia były różne, więc w sztuce będzie można odnaleźć różne formy wyrazu artystycznego.  

Gdy zostaną zniesione ograniczenia związane z stanem epidemii, sztuka będzie wystawiona także w klasyczny sposób, na teatralnej scenie. Jednak już teraz miłośnicy teatru mogą wesprzeć jego funkcjonowanie i nabyć specjalne pakiety teatralne, które będziecie można odebrać, kiedy ponownie sytuacja się unormuje. Do wyboru trzy warianty:

- bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze za 50 zł
- bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze + pakiet teatralnych gadżetów (Dramaty I, Dramaty II i płyta "Nasza Muzyka") za 100 zł
- bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze + teatralny pakiet gadżetów (Dramaty I, II i płyta "Nasza Muzyka") + udział w spotkaniu z aktorami i twórcami spektaklu za 150 zł.

Zakupu można dokonać za pośrednictwem przelewu na nr konta 21 1090 2066 0000 0001 2140 4424.

"Nowy Dekameron" jest rezultatem jest pracy zespołowej teatralnej załogi, za którą odpowiadają:  Jacek Głomb (opieka reżyserska), Karol Budrewicz (montaż spektaklu), Małgorzata Bulanda (opieka scenograficzna), Łukasz Matuszyk (opracowanie muzyczne), Robert Urbański (konsultacje dramaturgiczne) oraz aktorzy Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak.

Poniżej dwa zwiastuny "Nowego Dekameronu".
Trailer 1
Trailer 2

(Dawid Stefanik, "Premiera "Nowego Dekameronu" już w ten weekend. Zobaczcie zwiastuny!", https://tulegnica.pl, 9.05.2020)