Teatr Modrzejewskiej przenosi edukację teatralną do sieci. 8 kwietnia startuje Edukacja Teatralna Modrzejewskiej online. Pod takim hasłem pojawi się na stronie internetowej teatru. Dedykowana jest młodzieży, dorosłym i seniorom. Nowe materiały edukacyjne w sieci będą się pojawiały dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy. Na początek wykład legendy Uniwersytetu Wrocławskiego doktora Bogusława Bednarka.



Stałymi elementami edukacji w sieci będą indywidualne wideokonsultacje recytatorskie oraz teatralne prowadzone przez legnickich aktorów. W tym roku, z powodu zagrożenia epidemiologicznego, teatr nie mógł zorganizować 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, dlatego w jego miejsce proponuje konsultacje, z nadzieją, że po wakacjach konkurs zostanie przeprowadzony. Zależy to od decyzji jego głównego organizatora, którym jest warszawskie Towarzystwo Kultury Teatralnej. Na te spotkania wideo teatr zaprasza recytatorów z regionu legnickiego (Legnicy i Chojnowa oraz z powiatów: lubińskiego, złotoryjskiego, polkowickiego i jaworskiego). Dla tych, którzy nie startują w OKR teatr przygotował indywidualne konsultacje teatralne. Spotkania z aktorami w sieci będzie koordynowała Joanna Rostkowska – pedagog teatru i koordynatorka edukacji teatralnej. Konsultacje są bezpłatne.

 - Wideokonsultacje w sieci to szczególna propozycja w skali ogólnopolskiej na prowadzenie edukacji teatralnej w obecnej sytuacji, ponieważ aranżujemy w ten sposób możliwość spotkania z teatrem w czasach, kiedy teatry zostały czasowo zamknięte. Dajemy możliwość dialogu uczestników z aktorami dopóki nie będziemy mogli spotkać się na żywo, w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości - przekonuje Joanna Rostkowska.

Ponadto legniccy aktorzy przygotują lekcje wideo, recytatorskie i teatralne, z propozycjami ćwiczeń i lektur.  Do czasu odwołania wirusowej kwarantanny teatr będzie umieszczał w sieci wykłady o teatrze prezentowane w dawnym projekcie „Strefa Kultury” oraz filmy z wcześniejszych projektów edukacyjnych zrealizowanych w programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna” i „Kultura Interwencje”. Na początek będzie to, wygłoszony przed laty w legnickiej kawiarni teatralnej, wykład doktora Bogusława Bednarka, polonisty i historyka literatury z Uniwersytetu Wrocławskiego (współautora i bohatera filmowych gawęd i opowieści w telewizyjnym cyklu "Labirynty kultury") noszący tytuł „W świecie "Snu nocy letniej" Williama Szekspira".

Czas kwarantanny teatr chce wykorzystać także do prowadzenia dyskusji w sieci z młodzieżą, nauczycielami, dorosłymi i seniorami o potrzebach dotyczących edukacji teatralnej. W ten sposób tworzy szansę, by wykorzystać twórczo ten czas i zainspirować nowe, wspólne projekty edukacyjne ze szkołami oraz lokalnymi społecznościami. Forum tej dyskusji będzie otwarta grupa na Facebooku (zostanie utworzona po 13 kwietnia, o czym teatr poinformuje na swojej stronie).

Przypomnijmy, że już 30 marca teatr przeniósł do sieci stałą edukację w Klubie Gońca Teatralnego. Edukacja w KGT jest przeznaczona dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wszystkie działania w sieci, te w KGT online i w otwartej edukacji online są bezpłatne.
Edukację teatralną w sieci koordynuje Joanna Rostkowska - pedagog teatru i koordynatorka edukacji teatralnej, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Edukacja Teatralna Modrzejewskiej online jest dostępna od 8 kwietnia pod adresem:
www.teatr.legnica.pl/edukacja/edukacja-teatralna-modrzejewskiej-online

Grzegorz Żurawiński