W czasie epidemii koronawirusa artyści Teatru Modrzejewskiej, niczym XIV-wieczni Włosi w okresie dżumy, nieustannie tworzą. Właśnie pracują nad spektaklem "Nowy Dekameron" wg tekstu dzieła Giovanniego Boccaccia, który zostanie wyemitowany w okresie epidemii online, a w przyszłości zagrany przed publicznością na widowni. O dacie premiery teatr poinformuje niebawem. Pisze Dawid Stefanik.


Inspiracją do stworzenia sztuki dla Teatru Modrzejewskiej było włoskie dzieło pióra Giovanniego Boccaccia "Dekameron" zawierające zbiór opowiadań grupy florentyńczyków, która w 1348 roku schroniła się na prowincji przed szalejącą w mieście dżumą, zwaną wówczas - nie bez powodu - czarną śmiercią. Księga ze względu na treści, które zostały potępione przez kościół, została wpisana w XVI wieku do indeksu ksiąg zakazanych.

- Nad spektaklem będziemy pracować „wirtualnie”, z zasadą zachowania pełnego bezpieczeństwa. Powstaną dwie wersje. Pierwsza do sieci, a druga, jak świat wróci do normy, na deski scenicznych. Będziemy pracować według następującego schematu: aktorzy dostaną tekst powieści i wybiorą jeden z fragmentów dzieła. Każdy będzie pracować z osobna albo w parach. Wszyscy zostaniemy w kontakcie elektronicznym. Nie myślimy o przedstawieniu złożonym z monologów, ale o rzeczy składającej się z różnych konwencji jak np. teatr lalkowy czy projekcje filmowe, które powstaną we wzajemnym porozumieniu - informuje dyrektor teatru Jacek Głomb.

Reżyserii "Nowego Dekameronu" podjął się Jacek Głomb, konsultacji dramaturgicznych Katarzyna Knychalska i Robert Urbański, za wideo i montaż odpowiada Karol Budrewicz, scenografię Małgorzata Bulanda, muzykę Łukasz Matuszyk.

W spektaklu zobaczymy pokaźną, siedemnastoosobową obsadę aktorską. Będą to: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat i Paweł Wolak.

(Dawid Stefanik, ""Nowy Dekameron" na czas zarazy powstaje w Teatrze Modrzejewskiej", https://tulegnica.pl, 25.03.2020)