Największy, najbardziej wytworny, choć nie najdroższy, bal sylwestrowy w Legnicy organizuje miejscowy teatr. Zgodnie z obyczajem, taneczne szaleństwa na dużej scenie teatru poprzedzi premiera. „Mizantropa” według Moliera przygotowuje na ten wyjątkowy wieczór reżyser Anna Wieczur-Bluszcz. Próby do spektaklu już trwają, podobnie jak przygotowania do powitania nowego roku. Pierwsze rezerwacje już zostały przyjęte…

Legnicki teatr słynie w mieście z wytwornych bali w artystycznej otoczce. Takim był wielki bal charytatywny przeprowadzony przed laty wspólnie ze Stowarzyszeniem Tarninów, takim był wielki bal sylwestrowy przed dwoma laty, poprzedzony premierą klasycznie legnickiego i silnie związanego z historią miasta spektaklu „Pomnik wdzięczności”.

Podobnie będzie w tym roku. Sylwestrowa zabawa dla 220 osób poprzedzona zostanie premierą molierowskiego „Mizantropa”, którą przygotowuje reżyser Anna Wieczur-Bluszcz. Premierowy bilet będzie załącznikiem do zaproszenia na bal, które (w cenie 150 zł od osoby) rozprowadza kasa działu promocji i reklamy Teatru Modrzejewskiej.

Tradycyjnie uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia udostępniony zostanie cały teatr, na swoich trzech poziomach (włącznie z Caffe Modjeska), który na tę wyjątkową noc zamieni się w największą w Legnicy salę balową, z największym i absolutnie wyjątkowym tanecznym parkietem miasta, jakim jest obrotowa scena teatru. Do dyspozycji uczestników teatralnego powitania roku 2007 postawionych zostanie kilka barów z napojami, także wyskokowymi. Resztę obsługi gastronomicznej i radość dla podniebienia balowiczów zapewni druga z teatralnych kawiarni - „Maska”.

**********************************************************************************


„Mizantrop” Moliera to dzieło wielowymiarowe, którego odczytanie jest możliwe na kilku poziomach. Przede wszystkim jest jednak satyrą na XVII-wieczne salony, komedią charakterów oraz dramatem o nieszczęśliwej miłości. Jako satyra „Mizantrop” jest znakomitym dokumentem epoki, obrazem życia arystokracji za panowania Ludwika XIV. Jako komedia charakterów, sztuka prezentuje galerię mistrzowsko przedstawionych typów ludzkich. To także wnikliwe studium konformizmu politycznych karier i cynizmu młodości.

Legnicki Sylwester teatralny z „Mizantropem” nie będzie pierwszym. W grudniu roku 2003 identycznie witali nowy rok wrocławianie na scenie Teatru Polskiego (reżyserował Rudolf Zioło).

Mizantropia
- pojęcie ogólnie określające niechęć do ludzi jako do gatunku. Nie jest to uczucie skierowane do poszczególnych jednostek, ale do ogółu populacji (z własną osobą włącznie). Słowo mizantropia pochodzi od greckich słów anthropos - człowiek oraz miseo - nienawidzę. Mizantrop to osoba przejawiająca takie uczucia.