- Od jakiegoś czasu scenariusze filmowe Ingmara Bergmana inspirują reżyserów teatralnych. W ostatnim sezonie dwa z nich zwróciły szczególną uwagę zarówno krytyków, jak i publiczności. Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy przywiezie do Kielc spektakl "Fanny i Aleksander", a warszawski Teatr Narodowy "Sonatę jesienną" z Danutą Stenką i Janem Englertem. W ramach festiwalu pokażemy też dokument filmowy poświęcony temu wybitnemu szwedzkiemu reżyserowi - mówi Marcin Zawada, dyrektor 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.

2 września po raz 3. wystartuje Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Jak zapowiadają jego twórcy będzie to przegląd najciekawszych przedstawień tworzących "przestrzeń wielokulturowego dialogu".

Marcin Zawada: - Paradoksalnie ta edycja będzie bogatsza niż poprzednie. Pokażemy 12 spektakli. Niektóre z nich stanowią niemałe wyzwanie logistyczne: przywiezienie scenografii, zgranie terminów aktorów i tak dalej. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na to, że przedstawienia i wydarzenia festiwalowe - jak czytania czy spotkania - nie będą odbywały się dzień po dniu, tylko przez cały wrzesień i w pierwszych tygodniach października.

Legnicki spektakl "Fanny i Aleksander" w reżyserii Łukasza Kosa po raz pierwszy pokazany zostanie na żywo poza siedzibą Teatru Modrzejewskiej (w czerwcu br. zaprezentowano go w formie transmisji online w ramach 41. Warszawskich Spotkań Teatralnych w sfilmowanej i zmontowanej wersji). Spektakl grany będzie w niedzielę 5 września. Początek o godz. 18.00.

Cały wywiad Dawida Dudko z dyrektorem kieleckiego festiwalu dla Onet Kultura jest TUTAJ!

Grzegorz Żurawiński