Po raz drugi w tym roku filmowy debiut reżyserski Jacka Głomba z 2009 roku pojawi się na telewizyjnej antenie. W późny sobotni wieczór 14 sierpnia o godz. 23.40 filmową komedię pokaże TVN 7. Na małym ekranie po raz kolejny obejrzymy m.in. liczne grono aktorów znanych dziś i w przeszłości z legnickiej sceny teatralnej, a także aktorską czołówkę czeskiego kina.

W sierpniu 1968 roku wysłużony czołg T-34 „Biedroneczka”, weteran II wojny światowej, wraz z załogą (Maciej Stuhr, Przemysław Bluszcz, Bogdan Grzeszczak i Maciej Nawrocki) bierze udział w haniebnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego na demokratyzującą się i przeżywającą euforię „praskiej wiosny” Czechosłowację. Czołg gubi jednak drogę tuż po przekroczeniu granicy i wjeżdża w czeską gospodę "Pod Krecikiem”, gdzie utyka. Polscy żołnierze próbują naprawić maszynę. Sprawa komplikuje się kiedy – po początkowej wrogości i nieufności – polscy czołgiści zaprzyjaźniają się z miejscowymi i muszą zrewidować poglądy na czechosłowackich „buntowników”. Rodzą się miłości. Zagubionego czołgu szukają jednak nie tylko polscy dowódcy, w tym stanowcza pani major (Joanna Gonschorek) z pomocą zazdrosnego małżonka (Zbigniew Zamachowski), ale także sojusznicy spod czerwonej gwiazdy.

"Operacja Dunaj" była pierwotnie teatralnym spektaklem autorstwa Roberta Urbańskiego pod tym samym tytułem. W lutym 2006 roku na scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy sztukę wyreżyserował i wystawił Jacek Głomb, który następnie przeniósł ją na ekran na podstawie scenariusza, który napisali Robert Urbański i Jacek Kondracki. Zdjęcia (Jacek Petrycki) realizowano zarówno w Polsce (Karpniki i Modlin), jak i w Czechach (okolice miasta Sobotka i plenery Czeskiego Raju w rejonie Jiczina).

"Nasi bohaterowie nie są bojownikami o wolność i demokrację. Nie kierują nimi szlachetne intencje. Dopiero to, co spotyka ich w Czechosłowacji powoduje, że na swój sposób się zmieniają. Stają przed zadaniami, które ich przerastają i przegrywając jako żołnierze, wygrywają jako ludzie. Jest to więc opowieść o duchowej przemianie, o wydobywaniu się z nikczemnej kondycji, o tym, że warto mieć marzenia" -  tak Jacek Głomb objaśniał przesłanie tej filmowej opowieści zrealizowanej w konwencji komedii, która stała się pacyfistyczną satyrą w stylu wojaka Szwejka i pastiszem przygodowego kina wojennego.

Opiekunem artystycznym filmowej "Operacji Dunaj" i odtwórcą jednej z ról w tej polsko-czeskiej produkcji był Jiří Menzel, laureat Oscara za "Pociągi pod specjalnym nadzorem", a także twórca obsypanego nagrodami filmu "Obsługiwałem angielskiego króla". Dodatkowym atutem filmu stała się obsada aktorska. Oprócz już wymienionych w filmie zagrali m.in. Eva Holubová, Boleslav Polívka, Tomasz Kot, Magda Biegańska, Paweł Wolak, Rafał Cieluch, Zbigniew Waleryś, Grzegorz Wojdon i inni.

Od czasu kinowych premier latem 2009 roku w Pradze i Nowej Rudzie „Operację Dunaj” obejrzała także publiczność festiwali i prezentacji filmowych w: Karlowych Warach (Czechy), Setubalu i Maderze (Portugalia), Antalyi (Turcja), Mannheim, Berlinie i Selb (Niemcy), Goa, Kerali, Chennai i Pune (Indie), Lyonie (Francja), Ebensee (Austria), Sofii (Bułgaria), Chicago, Minneapolis i St. Paul (USA), Reykjaviku (Islandia), Hawanie, Camagüey i Cienfuegos (Kuba), Wilnie, Kownie i Kłajpedzie (Litwa).

Telewizyjna premiera filmu  miała miejsce w październiku 2010 w Canal+. Od tego czasu film pokazywany był wielokrotnie w Polsacie, TVN i TVN 7.

Grzegorz Żurawiński