Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na majowe wydarzenia: premierę "Rzezi" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba, filmową wersję poruszającego monodramu Pawła Palcata "Maraton/Tren",  plenerowy “Skarb wdowy Schadenfreude” na dziedzińcu Zamku Piastowskiego.  Na podstawie materiałów teatralnych pisze i zachęca Piotr Kanikowski.


DRODZY WIDZOWIE, nareszcie wracamy! Choć rządowe decyzje nie są do końca satysfakcjonujące – liczyliśmy na szybszy powrót do normalnej działalności i organizacji spektakli dla Was, naszej publiczności – cieszymy się, że już niedługo będziemy mogli spotkać się twarzą w twarz i – na spektaklach plenerowych – bez maseczek!

Już dawno zaplanowaliśmy, że od 15 maja będziemy grać na zamkowym dziedzińcu nasze plenerowe widowisko muzyczne „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego, a w końcu miesiąca zaprosimy widzów na premierę „Rzezi” Krzysztofa Kopki (właściwie premiery, bo oba spektakle – 29 i 30 maja – mają taki status z powodu ograniczenia do 50% miejsc na widowni). Decyzje rządowe właściwie tylko potwierdziły nasze plany.

Zapraszamy więc serdecznie na nasze majowe spektakle.

Już w najbliższą sobotę – 8 maja o 19:00 sfilmowany monodram Pawła Palcata "Maraton/Tren", dostępny na https://wirtualnamodrzejewska.pl/. Wystarczy pobrać bezpłatny kod. Opowieść o rozstawaniu się z najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka – z matką. Głęboko osobiste, przekraczające wszelkie konwencje i konwenanse, boleśnie szczere wyznanie Pawła Palcata, który organizuje żałobną ceremonię, aby tym lepiej przyjrzeć się urodzie życia. Czas trwania: 70 min. Konsultacja reżyserska – Lech Raczak, muzyka – Filip Zawada, Jarek Jachimowicz, wizualizacje – Tajne Komplety Filmowe, konsultacja choreograficzna – Małgorzata “Madi” Rostkowska.
Więcej o spektaklu w artykule Grzegorza Żurawińskiego na e-teatr : https://bit.ly/3ujavBw

A już na żywo 15 i 16, 22 i 23 maja o godz. 20:30 - na dziedzińcu Zamku Piastowskiego odbędzie się spektakl plenerowy pt. „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka – nazwany przez krytykę „teatralnym romansem łotrzykowskim”. Czas trwania: 75 min. Reżyseria: Lech Raczak, scenografia: Piotr Tetlak, kostiumy: Katarzyna Tomczyk, muzyka: Łukasz Matuszyk, ruch sceniczny: Tomasz Dajewski.

Przedostatni legnicki spektakl Lecha Raczaka (1946 – 2020), legendy polskiego teatru alternatywnego, współtwórcy i wieloletniego szefa Teatru Ósmego Dnia. Fabuła tej teatralnej wyprawy w przeszłość dzieje się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do opustoszałej kamienicy gdzieś na Dolnym Śląsku wprowadzają się nowi lokatorzy – Polacy, którzy zjechali tam z każdego zakątka zniszczonej ojczyzny. Jedno z mieszkań jest jednak na głucho zamknięte i nie można się do niego dostać… Rozpoczyna się zbiorowe śledztwo, którego finał jest wielką niewiadomą.

Przedstawienie Raczaka i legnickich artystów zostało przygotowane specjalnie do prezentacji w plenerze – pokazane premierowo w przestrzeni między ponadstuletnimi kamienicami w Legnicy, gdzie mogło być oglądane niczym występ wędrownej trupy w dawnych wiekach, z muzyką na żywo, tańcem i piosenkami, odwiedziło później jeszcze place i podwórka kilku dolnośląskich miast i miasteczek. Na dziedzińcu Zamku Piastowskiego zyskuje jeszcze bogatszy historyczny kontekst, wpisując się w wielowiekową tradycję miasta i widowiskowo ją ożywiając.

„Widzowie, a było ich dwukrotnie więcej, niż byłby w stanie pomieścić budynek legnickiego teatru, siedzieli, stali i wyglądali z okien okolicznych budynków […]. Zapewne dziwili się, że teatr nie był nudą dla wykształciuchów i wybranych, gdy obejrzeli barwną, widowiskową realizację z muzyką, śpiewem, odrobiną dolnośląskiej historii i nostalgii oraz sporą dawką humoru” - po premierze na podwórku przy ul. Roosevelta pisał Grzegorz Żurawiński. Trailer do spektaklu: https://youtu.be/wt28_5Tch7o


Koniec maja przyniesie premierę spektaklu „Rzeź” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba. Fabuła oparta jest na autentycznych wypadkach rabacji galicyjskiej, jednak inscenizacja będzie daleka od historycznej rekonstrukcji. Twórcy pozostawią wyobraźni widza, sięgając po teatralną symbolikę i metaforę. Fakty opisane w sztuce zostaną więc umieszczone w świecie scenicznym pozbawionym jakiejkolwiek rodzajowości. Kostiumy, choć inspirowane strojami z epoki, nie będą ich imitować, na scenę nie spadnie ani kropla sztucznej krwi; w przestrzeni daleko idącej umowności żywe i prawdziwe będą tylko emocje. A wszystko to po to, by w wydarzeniach z XIX wieku dostrzec dzisiejsze bolączki: rozpad społeczeństwa, głęboki konflikt pomiędzy różnymi jego warstwami, przepaść dzielącą Polskę.

Tekst: Krzysztof Kopka, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartek Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz.

Działa znów teatralna kasa w godzinach  9.00-16.00 (tel. 76 72 33 505, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), a bilety można także kupić elektronicznie na https://teatrlegnica.interticket.pl/, Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie www.teatr.legnica.pl

(Piotr Kanikowski, "Legnicki teatr wraca do gry. Co pokaże w maju?", https://24legnica.pl, 6.05.2021)