"Niech jak najszybciej zgasną światła i rozpocznie się przedstawienie. Niech teatr wróci tam, gdzie jest jego miejsce. Do teatru" - czytamy w wystąpieniu dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacka Głomba wygłoszonym ze Sceny Gadzickiego w sobotę 27 marca z okazji 60. Międzynarodowego Dnia Teatru.


Szanowni i Drodzy Państwo,

27 marca – to co roku święto ludzi teatru. To uroczysty dzień dla twórców, realizatorów, aktorów, pracowników teatru, ale też dla tych, którzy nadają sens teatrowi, bez których teatr nie istnieje – dla WIDZÓW. Tym razem, w Międzynarodowym Dniu Teatru nie zobaczymy Państwa na widowni. Możemy się z Państwem umówić wyłącznie w internecie.

A przecież teatr powstał na placach i rynkach, w bezpośrednim kontakcie z widzami. Dlatego jest najlepszą ze sztuk bo dzieje się face to face, w bliskim kontakcie człowieka z człowiekiem. Teatr w przymierzu z widownią. To nasze credo, nasza misja i nasze posłannictwo, Nie teatr- świątynia przemawiający do publiczności ex cathedra, „pouczający”,  ale teatr w bliskim dialogu aktora z widzem, teatr rozmawiający.

Taki teatr od lat robimy w Legnicy i będziemy robić go dalej na ile sił i warunków nam starczy. Teatr to misja, to posłannictwo i w tych niepewnych, chybotliwych czasach uświadamiamy sobie to jeszcze bardziej.

Życzmy więc sobie wzajemnie, byśmy jak najszybciej znowu spotkali się w rzeczywistym świecie, bez maseczek, rękawiczek, reżimu sanitarnego. Byście Państwo przeszli przez foyer teatru, zasiedli wygodnie w fotelach. Niech jak najszybciej zgasną światła i rozpocznie się przedstawienie. Niech teatr wróci tam, gdzie jest jego miejsce. Do teatru.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy twórcom, aktorom, pracownikom oraz widzom i przyjaciołom teatru powrotu do żywego, różnorodnego, „grającego na wielu fortepianach” teatru. Tęsknimy za Wami i Wy domniemam za nami też – co pokazała aktywność widowni podczas miesiąca – od lutego do marca 2021 roku - po drugim zamknięciu teatrów w listopadzie 2020 roku. Taka wierna, oddychająca widownia to skarb. I nie pozwolimy go sobie odebrać.

Pozwólcie Państwo, że osobne słowa skieruję do pracowników Teatru, „Drużyny Modrzejewskiej”. Wiem, że niełatwo robi się teatr w czasach „burzy i naporu”. Podziwiam Waszą solidarność, determinację i energię – mimo, że świat, który jest wokół nas, nie zawsze jest przyjazny. Ale jak mówił nasz bohater Don Kichot – „świat jest taki jakim go czynimy”. Czyńmy więc dobry świat bo innego nie warto.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU obchodzony jest od 1961 roku. Ustanowił go Międzynarodowy Instytut Teatralny na pamiątkę inauguracji w Paryżu (27 marca 1957 r.), Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau.

Dziękuję bardzo. Jacek Głomb