22 marca minął termin składania ofert do konkursu na dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wpłynęła tylko jedna kandydatura – poinformował Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego. Pisze Paweł Jantura.


- W terminie składania aplikacji w konkursie na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy do Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego wpłynęła jedna oferta. Obecnie trwa powoływanie Komisji konkursowej, która przeanalizuje złożoną aplikację kandydata pod względem merytorycznym, a następnie kandydat przedstawi Komisji osobiście swoją wizję dalszego rozwoju Teatru – poinformował nas Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego.

Przypomnijmy. Postępowanie konkursowe ma się zakończyć do 30 czerwca 2021 r. Komisja konkursowa składać się będzie z dwóch przedstawicieli ministra kultury, trzech przedstawicieli organów prowadzących (dwóch reprezentujących marszałka i jeden prezydenta Legnicy), dwóch przedstawicieli związków zawodowych oraz dwóch przedstawicieli wybranych stowarzyszeń twórczych.

Do konkursu stanął tylko Jacek Głomb, który legnicką sceną zarządzą od 27 lat. Mimo że nie ma konkurentów, żeby pozostać na dyrektorskim stanowisku na kolejną kadencję, będzie musiał uzyskać więcej niż połowę głosów komisji konkursowej. Jeśli tak się nie stanie, zarząd województwa będzie mógł ogłosić nowy konkurs lub powołać dyrektora bez konkursu.

Jacek Głomb dyrektorem legnickiego teatru od 1994 r. Przez ten czas Teatr Modrzejewskiej zapracował na markę jednej z najlepszych scen w kraju. Przed 5 laty Głombowi powierzono dyrekcję na cztery kolejne sezony artystyczne bez konkursu. Zarząd województwa mógł sobie na to pozwolić, bo ustawa przewiduje taki tryb dla wybitnych twórców o uznanym dorobku artystycznym albo osób, które na stanowisku dyrektorskim osiągają dobre wyniki finansowe i artystyczne. Tym razem z takiej opcji nie skorzystał - mimo stanowczych protestów widzów i środowisk artystycznych.

Trudno nie odnieść wrażenia, że decyzja ta miała kontekst czysto polityczny. Zarząd województwa tworzą bowiem politycy „Bezpartyjnych Samorządowców” i PiS. Tymczasem Głomb znany jest ze swoich liberalnych poglądów. Alergię na dyrektora teatru ma również prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, będący w dobrych stosunkach politycznych z „Bezpartyjnymi”.

(Paweł Jantura, "Jacek Głomb jedynym kandydatem na dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej", https://tulegnica.pl, 22.03.2021)