Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy przygotowuje dla nas kolejną niespodziankę - tym razem jest to serial teatralny, który będzie można obejrzeć odpłatnie przez internet. Premierowy odcinek serialu pt. „5.0” wystartuje 19 grudnia o godz. 19.00 i będzie transmitowany na żywo ze Sceny Gadzickiego w Legnicy. Pisze Andrzej Trzeciak.


Serial teatralny z Legnicy

Scenariusz serialu teatralnego „5.0” napisany został przez Magdę Drab, która uznawana jest za jedną z najwybitniejszych dramatopisarek w Polsce. Z kolei za reżyserię odpowiada Piotr Ratajczak, który zajął się też opracowaniem muzycznym spektaklu. W projekcie udział wzięli również: Marcin Chlanda (scenografia), Grupa Mixer (kostiumy), Arkadiusz Buszko (ruch sceniczny) oraz Joanna Kowalska (współpraca dramaturgiczna). Na scenie wystąpią aktorzy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – w każdym odcinku inni.

Jak możemy przeczytać w opisie spektaklu, stanowi on fantazję, której przedmiotem jest nasza rzeczywistość za 20 lat. Impulsem do tych wyobrażeń jest niepewność co do przyszłości, która jest dla współczesnego człowieka jedną wielką niewiadomą. Świat zmienia się z dnia na dzień w zawrotnym tempie i nie ma żadnych pewników, dlatego trudno snuć jakieś plany i o czymś marzyć. Możemy przy tym wyodrębnić 5 głównych obszarów, których te wyobrażenia dotyczą, mianowicie: eksploracji przestrzeni kosmicznej i nieodłącznej człowiekowi żądzy ekspansji, polityki demograficznej w obliczu gwałtownie kurczących się zasobów Ziemi, złej emocjonalności (która wymyka się normom przyjętym przez cywilizowany świat), miłości i relacji ze sztuczną inteligencją oraz dzieciom, które w tej przyszłości będą żyć (jakimi ludźmi będą, jakie będą ich relacje z nami, czy będą w stanie marzyć?).

Serial składa się z 5 odcinków, a w każdym z nich pojawiają się inni bohaterowie i poruszana jest odmienna problematyka. Same tematy, jak przeczytamy w opisie, wybierane były na podstawie klucza, którym jest ludzka dłoń: jest to zarazem pierwszy podpis, odciskane przez człowieka piętno na zamieszkiwanej przez niego planecie, jak i jedno z naszych podstawowych narzędzi komunikacji.

Miłośnicy teatru, którzy chcą zobaczyć to niezwykłe wydarzenie kulturalne, mogą kupić bilet przez internet. Cena dostępu do transmisji na żywo wynosi 20 zł, a kwotę należy przelać na rachunek bankowy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Numer konta znajduje się na stronie internetowej Teatru. Pamiętajcie, że w tytule przelewu należy obowiązkowo wpisać adres mailowy – na ten adres przesłany zostanie kod dostępu do spektaklu. Organizatorzy uczulają, że liczba miejsc jest ograniczona.

O twórcach

Magda Drab – utalentowana dramatopisarka, aktorka i reżyserka sztuk teatralnych. Do napisanych przez nią nagrodzonych sztuk należy m.in. dramat „Dzielni chłopcy” (2015), który został zrealizowany przez Szymona Waćkowskiego w postaci spektaklu telewizyjnego i zdobył Nagrodę Publiczności na Teatroteka Fest 2018. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna oraz Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce Drab pt. „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” w 2017 r. Ta sama sztuka tym razem wyreżyserowana przez Arka Biedrzyckiego w Teatrotece otrzymała 4 nagrody na Teatroteka Fest 2019. Jej kolejne utwory: Dramaty „Trup” (2014), „Film odcinkowy z ludźmi w tle” (2017) i „Wschód-zachód” (2019) dostały się do półfinału kolejnych edycji GND. W konkursie dramaturgicznym „Strefy Kontaktu” Wrocławskiego Teatru Współczesnego (2019) Drab zajęła drugie miejsce za tekst „Patoformy”. Jej „Wyzwolenia”, do których za inspirację posłużył dramat Wyspiańskiego, miały premierę w Legnicy w przedstawieniu reżyserowanym przez Piotra Cieplaka (2019).

Piotr Ratajczak - reżyser teatralny, który od chwili debiutu w 2004 r. pracował przy tworzeniu ponad 60 spektakli teatralnych, najczęściej jako reżyser (a także autor adaptacji, oprawy muzycznej czy dramaturg). Wystawiał sztuki w kilkudziesięciu teatrach w całej Polsce. Laureat licznych nagród teatralnych – w ostatnim czasie m.in. I nagrody dla przedstawienia „Biała siła czarna pamięć” i nagrody za jego reżyserię podczas XVI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w 2017 r. czy nagrody za reżyserię sztuki pt. „Český díplom” XVII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w 2017 r.

(Andrzej Trzeciak, "Serial 5.0 Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – transmisja online", https://tulegnica.pl, 9.12.2020)