Książka Joanny Kuciel-Frydryszak to rzecz szczególna. Nie często słyszy się o literackich tytułach, jako o fenomenach na skalę kraju, a tak właśnie jest w przypadku „Chłopek. Opowieści o naszych babkach”, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wszystkich sympatyków zarówno wspomnianego już historycznego eseju Kuciel-Frydryszak, jak i legnickiego teatru ucieszy niewątpliwie fakt, że już w sierpniu rozpoczną się próby do scenicznej realizacji tego tytułu.

Za przełożenie „Chłopek” na język teatru w Modrzejewskiej odpowiadać będzie popularny duet dramaturgiczno-reżyserski Hubert Sulima i Jędrzej Piaskowski (dwukrotnie nominowani do Paszportu Polityki w kategorii „teatr”). Ekipę realizacyjną uzupełnią scenografowie: Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek, kostiumograf Rafał Domagała oraz kompozytor muzyki Jacek Sotomski.

„Chłopki” to jedna z najpopularniejszych książek ostatnich lat w Polsce. Najnowsze dane ze sprzedaży imponują (ponad 430 tysięcy egzemplarzy we wszystkich formatach), a do Wydawnictwa Marginesy zgłaszają się liczne firmy zagraniczne, zainteresowane przełożeniem tytułu na rodzimy język.

Autorka "Służących do wszystkiego" wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”. Nasze babki i prababki. (opis wydawcy)

W obsadzie legnickich „Chłopek” znajdą się: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Anna Sienicka, Małgorzata Urbańska, Arkadiusz Jaskot, Łukasz Kucharzewski, Paweł Palcat oraz Jakub Stefaniak.

Premiera spektaklu planowana jest na 9 listopada 2024 roku. Pierwsza próba już 20 sierpnia!

Konrad Pruszyński