W czwartek 15 listopada rozpoczynają się 10. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. Już następnego dnia na festiwalu zaprezentują się legniczanie z Teatru Modrzejewskiej. Pokażą spektakl Pawła Palcata inspirowany życiem Henryki Krzywonos - zapis ostatniego trzydziestolecia polskiej historii. To opowieść o solidarności w polityce i życiu codziennym.„Jest w tym spektaklu młodzieńczy urok i nieco naiwne, aczkolwiek szlachetne marzenie o świecie, w którym elementarne wartości nie są wyłącznie anachronizmem. Widzowie bez politycznych uprzedzeń nie będą zawiedzeni. Zobaczą kawałek teatralizowanego dokumentu, ale w nowoczesnej i efektownej inscenizacji artystycznej” – pisałem po premierze.

Paweł Palcat, pomysłodawca, autor i reżyser: „Kiedy w 1980 roku powstawała „Solidarność”, my dopiero przychodziliśmy na świat. Tak zwana „najnowsza historia Polski” tworzyła się obok nas. Nie mogliśmy być tego świadomi. A jednak obecny dyskurs publiczny jest tak bardzo nią nacechowany, że skłonił nas do rewizji tamtych czasów. Patrzymy na nie przez pryzmat naszego pokolenia – chłodno i bez emocji. Bo emocje są w historii nieobecne. One są w ludziach. Biografie kobiet „Solidarności”, a przede wszystkim życiorys Henryki Krzywonos-Strycharskiej, skłoniły nas do zadania pytań: jaką zbiorowością byliśmy wtedy? Jaką jesteśmy dziś? Jakie cechy i działania determinują – nie bójmy się tego słowa – idoli naszego pokolenia i dlaczego? Próbujemy na te pytania odpowiedzieć spektaklem, który jest rozwinięciem pokazu zrealizowanego w marcu 2011 roku w ramach nurtu OFF Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu”.

 

  • Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: Wszystkie sceniczne pomysły zadziałały tu skutecznie, jak trybiki w mechanizmie szwajcarskiego zegarka, co jest zasługą legnickich aktorów - spektakl to zbiorowa kreacja, sekstet z trzema równorzędnymi kobiecymi solówkami, mistrzowsko zagrany.
  • Agnieszka Michalak, jurorka Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej: To porządna reżysersko-aktorska robota. Dobrze, że w legnickim „teatrze opowieści” jest miejsce i dla takiej propozycji, która nie boi się operować skrótem i symbolem, ale bynajmniej nie jest przez to ani głupsza, ani spłaszczona. Być może nawet więcej mówi o nas i o świecie, w którym funkcjonujemy.


Jubileuszowa edycja wałbrzyskiego festiwalu potrwa od 15 do 24 listopada. Fanaberie finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tradycyjnie impreza obejmuje również VII Wałbrzyski Pomost Teatralny i monodramy 11. Wałbrzyskiej Sceny Festiwalu WROSTJA. Są one finansowane ze środków gminy Wałbrzych.

(żuraw)