Antyczny epos Homera na pozór nijak przystaje do konfliktów zbrojnych, które znamy z medialnego infotainment. Łukasz Kos dowodzi jednak, że można opowiedzieć o starożytnej wojnie w sposób bardzo współczesny i autentyczny. Nie trzeba niebywałych środków i gadżetów. Wystarczy aktorska waleczność, intuicja i talent, a teatr wydarzy się sam. Popremierowa recenzja Katarzyny Gudzyk.

Próba ognia zaliczona. Powiem więcej: po dwóch tegorocznych premierach jestem skłonny zaryzykować buńczuczne twierdzenie, które kilka lat temu prowokacyjnie pojawiło się na kilku bilbordach w mieście. Legnica ma najlepszy teatr w Polsce. Recenzenckie wrażenia po niedzielnej premierze spektaklu „Iliada. Wojna” w reżyserii Łukasza Kosa spisał Piotr Kanikowski.

Reżyser Linas Marijus Zaikauskas w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy przedstawia opowieść o samotności i zagubieniu w świecie. Dużym atutem przedstawienia jest muzyka na żywo. Pisze Adrian Walkus.

Jeśli są możliwe doskonałe spektakle, przygotowana w Teatrze Modrzejewskiej „Konferencja ptaków” Petera Brooka i Jean-Claude Carrière’a w reżyserii Ondreja Spišáka spełnia ten ideał. Na sukces złożyły się mądry tekst, wrażliwość międzynarodowego zespołu twórców, świeżość inscenizacyjnych pomysłów i kunszt aktorów. Premiera była, dosłownie, magicznym wydarzeniem. Pisze Piotr Kanikowski.

Tak mistycznego spektaklu w Legnicy dawno nie było, wszystko się tam zgadzało i wszystko było tak jak zapowiadali twórcy - tak mówili ci którzy widzieli sobotnią premierę. Niektórzy, żeby zobaczyć „Konferencję ptaków” przejechali ponad 300 km i byli zachwyceni. Zapowiedź i relacja Malwiny Komarnickiej.

Jest śmiesznie i – jak to u Cieplaka – nostalgicznie. Spektakl to także wspaniały legnicki zespół. Rafał Cieluch, Paweł Palcat, Kasia Dworak i Paweł Wolak prezentują całą gamę vis comica. Minirecenzja wideo w blogu Miernik Teatru.

Metafizyczna opowieść o trudach życiowej wędrówki bezlitośnie stawia widza przed lustrem i każe mu zadawać sobie niełatwe pytania. Zwykle takie, na które brakuje jasnych odpowiedzi. Ale nie są to żadne tortury, lecz przejmująca ballada o zawiłościach losu. Niezwykle intrygująca i wciągająca. Wbijająca w fotel i zarazem wznosząca ponad chmury. O legnickiej premierze „Konferencji ptaków” pisze Joanna Michalak.

Lubię spektakle precyzyjne w swej budowie. Kiedy twórca panuje nad materiałem i dobrze wie, co, jak i dlaczego chce zrobić. „Zanim chłodem powieje dzień” jest jednym z takich przedstawień. Żadnych zbędnych scen, czy nawet zdań. Wszystko na swoim miejscu. O najnowszym spektaklu w repertuarze legnickiego Teatru Modrzejewskiej pisze Henryk Mazurkiewicz.

W spektaklu „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa” w reżyserii Piotra Cieplaka Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy przedstawia humorystyczną opowieść, będącą studium ludzkiej natury. Pisze Adrian Walkus.

Kamza zaskakuje niczym specjalista od suspensu. Kiedy widz nabiera przekonania, że ogląda historię bezpieczną w swej lekkości, reżyser doprowadza do tragedii. „Zanim chłodem powieje dzień”  jest pełno- i wielowymiarowym dramatem. Duża w tym zasługa naprawdę dobrze grających aktorów, którzy znowu sprostali wcale niełatwemu zadaniu współtworzenia żywej tkanki spektaklu. Pisze Katarzyna Gudzyk.