Dziś (czwartek 17 grudnia) polsko-czeska komedia w reżyserii Jacka Głomba prezentowana jest na dobiegającym końca festiwalu filmowym w indyjskiej Kerali. Właśnie tam dotarła do reżysera informacja, że filmowe przygody polskich czołgistów uczestniczących w niesławnej inwazji na Czechosłowację zakwalifikowano do prezentacji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pune (7-14 stycznia 2010 r.).

Udział w głównym konkursie PIFF 2010 czyli 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pune (trzymilionowe miasto położone w zachodnich Indiach w stanie Maharashtra w Ghatach Zachodnich; drugie co do wielkości po Bombaju miasto tego stanu) będzie czwartą prezentacją „Operacji Dunaj” w Indiach, kraju o największej na świecie produkcji filmowej (nawet tysiąc filmów rocznie!).

Wyjątkowość festiwalu w Pune polega na tym, że jest jedynym z wielu odbywających się w Indiach, na którym zagraniczne filmy mogą liczyć na (atrakcyjne) nagrody finansowe. Impreza gości zarówno twórców filmów ze świata, ale także międzynarodowych celebrytów, dziennikarzy i ludzi biznesu filmowego. Festiwal honoruje też zagraniczne sławy kina za ich wkład w rozwój kinematografii w Indiach.

Na początku grudnia „Operację Dunaj” pokazywano w Indiach na festiwalu w Goa. Za kilka dni film prezentowany będzie podczas festiwalu w Chennai (16-24 grudnia).

- W Kerali odbiór filmu był rewelacyjny. Na żadnym z zagranicznych festiwali nie było tak żywej reakcji, którą da się porównać tylko z najbardziej udanymi krajowymi prezentacjami filmu. Miarą zainteresowania były wywiady, których udzielaliśmy razem z Bartkiem Straburzyńskim (kompozytor muzyki do filmu) dziennikarzom obecnym na festiwalu - poinformował dziś nasz serwis reżyser Jacek Głomb.

(żuraw)