Od poniedziałku 23 listopada w indyjskim stanie Goa trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, największa impreza kinematograficzna w Indiach. W ramach jedenastodniowego przeglądu pokazane zostaną między innymi filmy Ryszarda Bugajskiego, Krzysztofa Zanussiego oraz „Operacja Dunaj” Jacka Głomba.

W tym najsłynniejszym regionie turystycznym Indii (piękne plaże nad Morzem Arabskim, 500 km na południe od Bombaju) w dziesięciu salach kinowych pokazanych zostanie niemal 300 filmów. Znaczną ich część stanowić będą filmy indyjskie, w tym także filmy archiwalne oraz najnowsze produkcje Bollywoodu. W części międzynarodowej zaprezentowanych zostanie 55 filmów z 47 krajów świata.

W jubileuszowej edycji festiwalu Polska będzie jednym z krajów, których kinematografia zaprezentowana zostanie w większym wymiarze. Pokazane zostaną między innymi filmy Ryszarda Bugajskiego – „Generał Nil”, Jacka Głomba – „Operacja Dunaj” oraz Krzysztofa Zanussiego – „Serce na dłoni”. Polscy reżyserzy będą obecni w Goa i spotkają się w trakcie paneli dyskusyjnych z reprezentantami indyjskiego świata filmowego.

Indyjska podróż z „Operacją Dunaj” nie skończy się jednak w Goa. Film pokazany zostanie także na festiwalach w Kerala (10-16 grudnia) oraz w Chennai d. Madras (16-24 grudnia). Oprócz reżysera Jacka Głomba w prezentacjach tego polsko-czeskiego filmu uczestniczyć będą scenograf i autorka kostiumów Małgorzata Bulanda oraz kompozytor muzyki Bartosz Straburzyński.

(żuraw)