"Operacja Dunaj" to filmowy debiut reżyserski Jacka Głomba, szefa teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i reżysera wielkich przebojów tej sceny, jak choćby legendarnej już "Ballady o Zakaczawiu". Jedną z największych rewelacji będzie obecność w obsadzie czeskiego reżysera i laureata Oscara, Jiøzíego Menzla. Noworudzką premierę 4 sierpnia zapowiada Magdalena Talik.

Część historii przedstawionej w filmie jest autentyczna. Rzeczywiście, podczas polskiej interwencji zbrojnej na Czechosłowację w pamiętnym sierpniu 1968 roku zaginął jeden z polskich czołgów, zwany pieszczotliwie "Biedroneczką". Jednak dalsze losy tanka o numerze 34 wymyślił już duet Jacek Kondracki i Robert Urbański (jego sztuka o identycznym tytule miała premierę trzy lata temu w Legnicy).

Według nich czołg wjechał w czeską gospodę, w niefortunnej chwili, kiedy nasi sąsiedzi świętowali właśnie przejście na emeryturę zawiadowcy, Pana Michala Kulki (Rudolf Hru¹ínský jr). Wtargnięcie Polaków spowoduje najpierw wściekłą reakcję Czechów, ale potem dość nieoczekiwane i nie takie znowu nieprzyjazne wydarzenia.

"Operacja Dunaj" to filmowy debiut reżyserski Jacka Głomba, szefa teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i reżysera wielkich przebojów tej sceny, jak choćby legendarnej już "Ballady o Zakaczawiu". Głomb opowiada, że to będzie film polsko-czeski. - Nie tylko dlatego, że do współpracy produkcyjnej zaprosiliśmy Czechów i że wystąpią w nim czescy aktorzy. Również dlatego, że opowiada ich wspólne losy, zapisane często w rodzinnych wspomnieniach, historię, o której mówi się w domach, ale która przecież na dobrą sprawę pozostaje wciąż nieznana, nie jest upowszechniana.

Jedną z największych rewelacji będzie obecność w obsadzie czeskiego reżysera i laureata Oscara, Jiøzíego Menzla. Zagra Oskara Hazukę, dróżnika, któremu czasem puszczają nerwy. Poza nim na ekranie zobaczymy aktorów sceny legnickiej, którzy grali w scenicznym pierwowzorze (m.in. Przemysława Bluszcza, Joannę Gonschorek i Bogdana Grzeszczaka) oraz gwiazdy polskiego kina - Zbigniewa Zamachowskiego, Tomasza Kota, Macieja Stuhra.

Uroczysta premiera odbędzie się w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), blisko granicy polsko-czeskiej dokładnie 4 sierpnia o godzinie 18.00. Premiera kinowa 14 sierpnia.

(Magdalena Talik, „Operacja Dunaj: premiera w sierpniu”, www.kulturaonline.pl, 16.07.2009)