Gazeta Wyborcza-Wrocław: filmowa opowieść o inwazji na Czechosłowację
- Szczegóły
Tytułowa "Operacja Dunaj" to kryptonim operacji wojsk Układu Warszawskiego, które 21 sierpnia 1968 r. wkroczyły do Czechosłowacji. Największe siły do stłumienia "czechosłowackiej kontrrewolucji Dubczeka" wysłał Związek Radziecki, w interwencji udział wzięły także wojska NRD, Bułgarii, Węgier i Polski.
Bohaterami filmu w reżyserii Jacka Głomba, który "Operację Dunaj" wyreżyserował także w prowadzonym przez siebie teatrze w Legnicy, są czterej polscy żołnierze, którzy chwilę po przekroczeniu granicy wjeżdżają swoim czołgiem w przydrożną gospodę U Krtka.
Scenariusz filmu napisali Robert Urbański i Jacek Kondracki na podstawie sztuki tego pierwszego.
- Chcemy, żeby to była ludzka historia mówiąca o tym, jak wówczas myśleliśmy o Czechach i jak oni postrzegali nas. O tym, że i żołnierze byli zwykłymi chłopakami z poboru, niekoniecznie zagorzałymi komunistami - mówi Jacek Głomb i podkreśla, że "Operacja Dunaj", mimo że opowiada o tragicznych wydarzeniach, nie będzie filmem martyrologicznym. Przeplatać się w nim będą wątki dramatyczne i komediowe, klimatem przywołujące realia znane z powieści Haszka i Hrabala.
- Ważne jest to, żebyśmy uśmiechnęli się do swojej historii, nawet jeśli jest ona dla nas wstydliwa. Jednym z powodów, dla których robię ten film, jest właśnie fakt, że sam czuję wstyd związany z wkroczeniem polskich wojsk do Czechosłowacji - mówi reżyser, dla którego będzie to filmowy debiut.
O tym, że widzowie wcale nie muszą spodziewać się rozdzierającego filmu o konflikcie między narodami, przekonuje płk Maksymilian Korzeniowski, który brał udział w wydarzeniach w 1968 r.: - Relacje z Czechami były poprawne. My nie parliśmy do konfrontacji, a oni stawiali bierny opór, wychodzili z czarnymi flagami, włączali syreny, blokowali drogi. Ale zdarzały się też historie miłosne...
Film powstaje w koprodukcji polsko-czeskiej. Obsada także jest międzynarodowa. Obok polskich gwiazd: Zbigniewa Zamachowskiego, Macieja Stuhra i Tomasza Kota, wystąpią popularni czescy aktorzy, m.in. Eva Holubova i Jarosław Du¹ek. W epizodzie pojawi się także Jiøí Menzel, reżyser słynnych "Pociągów pod specjalnym nadzorem" i "Postrzyżyn". Jest on także opiekunem artystycznym całego projektu.
Zdjęcia w Karpnikach, twierdzy Modlin oraz w czeskiej Sobotce potrwają do 20 września. Premiera przewidywana jest - równocześnie w Polsce i w Czechach - na 21 sierpnia 2009 r., w rocznicę inwazji.
Produkcją "Operacji Dunaj" zainteresowali się też twórcy społecznościowego portalu internetowego Koledzyzwojska.pl. - Poszukujemy osób, które latem 1968 roku służyły w wojsku i brały udział w interwencji w Czechosłowacji - mówi Zbigniew Górniak z portalu Koledzyzwojska.pl. - Chcemy nagrać ich wspomnienia i na tej podstawie przygotować film dokumentalny.
(Tomasz Wysocki, „Filmowa opowieść o inwazji”, Gazeta Wyborcza-Wrocław, 1.08.2008)