W piątek 5 kwietnia kabaret Piękna Helena wystąpi w Teatrze Modrzejewskiej ze spektaklem „Portret Polaka po szkodzie”. Podczas wieczoru odbędzie się licytacja, z której dochód trafi do domowego hospicjum „Formuła Dobra” zajmującego się dziećmi chorymi na nieuleczalne choroby. Na rzecz dzieci trafi też część środków ze sprzedaży biletów na spektakl. Informuje Lilla Sadowska.

Stowarzyszenie Medyczne Hospicjum Dla Dzieci „Formuła Dobra” już po raz drugi podjęło wspólną inicjatywę z Teatrem Modrzejewskiej w ramach akcji Teatr dla hospicjum. W piątek 5 kwietnia na Scenie Gadzickiego odbędzie się spektakl „Portret polaka po szkodzie”. Podczas spektaklu odbędzie się licytacja. Bilety na spektakl będą w sprzedaży w dwóch cenach, normalnej 50 zł i specjalnej 100 zł. Część dochodu trafi na konto fundacji razem ze środkami zebranymi podczas licytacji.

- Podobną akcję zorganizowaliśmy rok temu przy okazji spektaklu „Świat na głowie”. Część środków przeznaczymy jako darowiznę dla Fundacji „Formuła Dobra” - mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

„Formuła Dobra”, to hospicjum domowe dla dzieci, zajmujące się obecnie 160 pacjentami cierpiącymi na nieuleczalne choroby, zapewniając im holistyczną opiekę. Zespół hospicjum liczy blisko 120 osób. Są to między innymi personel medyczny, psychologiczny, osoby duchowne, pracownicy socjalni i administracyjni, którzy mają wieloletnie doświadczenie w opiece nad pacjentami wymagającymi opieki paliatywnej, a także ich rodzicami i rodzeństwem. Działalność lecznicza prowadzona od kwietnia 2016 roku. To największa tego typu jednostka medyczna w Polsce. Jedna z filii znajduje się w Legnicy. Po powodzeniu ubiegłorocznej akcji zapadła obustronna decyzja o jej powtórzeniu.

- To jest możliwość, z której hospicjum korzysta, a środki są potrzebne dla naszych podopiecznych, chociażby na rehabilitację domową, wydatek cykliczny, który nigdy się nie kończy. Wszystkie dzieci nieuleczalnie i przewlekle chore chętnie z niej korzystają – podkreśla Krzysztof Szmyd, lekarz, prezes i kierownik Fundacji „Formuła Dobra”.

Hospicjum „Formuła Dobra” jest organizacją non profit i nie prowadzi działalności gospodarczej ani innej formy zarobkowej. Głównym źródłem utrzymania organizacji jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz darowizny. Aby zdobyć pieniądze na działalność, personel hospicjum organizuje wiele akcji charytatywnych, zbiórek i kwest, w których wspierają je oddani wolontariusze.

Hospicjum „Formuła Dobra” działa na obszarze 20 tys. km/kw. Utworzyło 8 filii: Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Świebodzice, Chojnów, Kłodzko, Zgorzelec, Głogów, w planach są kolejne. Aktualnie opiekuje się 160 pacjentami hospicjum domowego i 8 perinatalnego, wspiera ok. 30 pacjentów poza NFZ (np. wypożyczając im nieodpłatnie sprzęt medyczny), utrzymuje kontakt z ok. 130 rodzinami po stracie w ramach Grupy Wsparcia dla Rodzin w Żałobie, realizuje około 32,5 tys. wizyt medycznych rocznie.

(Lilla Sadowska,Teatr charytatywnie dla dzieci z hospicjum Formuła Dobra”, https://kulturalia.lca.pl/legnica, 27.03.2024)