Wielkimi krokami zbliża się 62. Międzynarodowy Dzień Teatru. 27 marca 2024 roku również Modrzejewska będzie świętować tę uroczystość, zapraszając swoich widzów i sympatyków na finisaż wystawy fotografii Andrzeja Paluchiewicza „Nieznany Grotowski”. Zdjęcia oglądać można w marcu w hallu Starego Ratusza.

Autorem zdjęć prezentowanych podczas wystawy jest Andrzej Paluchiewicz, który w okresie wrocławskiego okresu pracy (1966-1977) Jerzego Grotowskiego był aktorem Teatru Laboratorium. Od 1973 Paluchiewicz brał udział w działaniach parateatralnych Teatru w Brzezince koło Wrocławia, USA, Francji, Włoszech i Australii. W tym okresie fotografował pracę i życie pozaartystyczne Jerzego Grotowskiego oraz zespołu Teatru Laboratorium. Jest właścicielem unikalnej kolekcji zdjęć dokumentujących tamten okres. 

Autentyzm jego fotografii oddaje aurę i pasje ludzi teatru Grotowskiego, poświadczając legendę tamtych zdarzeń i tamtego czasu. Jest swoistym „wehikułem pamięci”, żeby sparafrazować określenie samego Grotowskiego, odnoszone do jego rozumienia roli teatru wobec rzeczywistości.

Finisaż wystawy „Nieznany Grotowski” w hallu Starego Ratusza 27 marca, w ramach 62. Międzynarodowego Dnia Teatru, o godzinie 17.00. Wstęp na to wydarzenie będzie wolny.

Konrad Pruszyński