Znana legnicka aktorka Joanna Gonschorek od 1 stycznia bieżącego roku pełni funkcję dyrektorki Centrum Promocji Kultury w Drezdenku. Na swoim koncie ma 79 ról teatralnych, a mimo rozstania Z Modrzejewską, razem z Jackiem Głombem zapowiada, że jest szansa na 80-te wcielenie na deskach legnickiego teatru. „Za rok, może dwa” – zapowiada Joanna Gonschorek.

- 10 lat temu przeprowadziłam się z rodziną do województwa lubuskiego – tłumaczyła podczas wtorkowej konferencji prasowej aktorka. - Było to spełnienie mojego marzenia o mieszkaniu w dziczy, w środku lasu, nad jeziorem w poddrezdeneckiej wsi Grotów. Dziewięć lat temu umawialiśmy się z dyrektorem na trzy lata mojego powolnego odchodzenia z teatru, ale okazało się, że nie jest tak łatwo rozstać się z legnickim teatrem, dlatego jeździłam 240 kilometrów do pracy z miłości do tego miejsca i ludzi.

Joanna Gonschorek z Legnicą związana była przez 27 lat.

- Tu się ukształtowałam, tu poznałam swoją największą miłość, tu wychował się mój syn i stąd pochodzi większość moich najbliższych przyjaciół.

Na afiszu Teatru Modrzejewskiej pozostają tytułu, w których Joanna Gonschorek zapowiedziała swój dalszy udział – będą to „III Furie”, „Fanny i Aleksander” oraz „Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby”.

Nowa ścieżka zawodowa aktorki-dyrektorki rozpoczęła się od założenia małego teatrzyku w Grotowie. Potem jej aktywność artystyczna przeniosła się do pobliskiego miasteczka Drezdenka.

- Pokochałam tych ludzi i to miejsce. Pomyślałam, że mam sporo do zaoferowania, że dużo się tutaj przy Jacku Głombie nauczyłam, zarówno teatru, jak i działań społecznych. Zapragnęłam to robić, pokazywać i zarażać tym ludzi, do których jest mi coraz bliżej. Wystartowałam w konkursie na dyrektora i ten konkurs wygrałam.

Przypomnijmy, że już w najbliższy piątek na Scenie na Strychu premiera monodramu Magdy Biegańskiej „Dlaczego nie zostałam wuefistką, jak chciał mój tata” we wspólnej reżyserii Magdy Skiby i Joanny Gonschorek, której życzymy powodzenia w nowej, zawodowej wędrówce.

Konrad Pruszyński