W piątek 12 stycznia w Art Cafe Modjeska odbędzie się promocja książki szczególnej. Zbigniew Rokita za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” otrzymał Nagrodę Nike (2021). Tym razem dziennikarz wyruszył w podróż po Ziemiach Odzyskanych i stworzył „włóczęgowski poemat reporterski” o nazwie „Odrzania”. Start spotkania o godzinie 18.00, a wstęp na nie będzie wolny.

Zbigniew Rokita to dziś jeden z najpopularniejszych polskich reporterów. Jego wcześniejsze wydania: „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” oraz „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”, spotkały się z pozytywnym odbiorem czytelników i krytyków. Poza Nike Rokita nominowany był do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Tym razem dziennikarz skupia się w swojej opowieści na skomplikowanej relacji łączącej różne grupy ludzi z konkretną przestrzenią określaną mianem Ziem Odzyskanych. „Odrzania” to rzecz o osobistej pamięci, o której trafnie pisze sam autor:

Spotkanych tutaj tuż po wojnie odrzańskich Niemców Polacy zapamiętają. Miną lata i jedni będą mówić o nich jako o dobrych ludziach, a inni jako o ludziach złych. Jedni i drudzy i będą mieli rację, i nie będą jej mieli, to ich pamięć, a ja nie wiem, czy w przypadku pamięci da się w ogóle mieć rację. Pamięć to oparta na faktach baśń, a ja jestem reporterem i nie piszę fikcji, ale piszę o fikcji, o subiektywnej prawdzie, którą tamci ludzie mi opowiadają i do której mają prawo.

Promocyjne spotkanie o książce Zbigniewa Rokity w teatralnej kawiarni Modrzejewskiej poprowadzi kierownik literacki sceny Robert Urbański. Podczas wydarzenia będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie 35 złotych.

Konrad Pruszyński

O książce od Wydawcy:

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.

Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic.

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich „Kajś”. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej Nagrodą Literacką Nike oraz Nike czytelników, nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, a także przełożonej na język śląski) oraz „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuk teatralnych „Nikaj” (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk) i „Weltmajstry” (Teatr Korez, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.