W najbliższą sobotę na Scenę na Strychu powraca doceniany monodram Joanny Gonschorek „Zapowiada się ładny dzień”. Będzie to ostatnia okazja, by obejrzeć to przedstawienie w 2023 roku. Bilety są jeszcze dostępne.

„Zapowiada się ładny dzień” to opowieść oparta na niezwykle poetyckim tekście legniczanki Anny Podczaszy. Spektakl dotyka tematów uniwersalnych związanych z chorobą, śmiercią i samotnością. W kontekście wymienionych zagadnień tytuł przedstawienia wyreżyserowanego przez Magdę Skibę brzmieć może nico przekornie. Prawda jest jednak taka, że czwarty w karierze legnickiej aktorki monodram jest opowieścią przepełnioną nadzieją.

- Ten tekst, mimo iż w większości pisany prozą, jest bardzo poetycki i to jest jego walor. Prędzej czy później każdego z nas dotknie to, o czym opowiadamy w tym spektaklu. Mam nadzieję, że w takich momentach, dzięki temu przedstawieniu będzie prościej – tłumaczyła Joanna Gonschorek.

Katarzyna Janowska, Newsweek: To jest opowieść o śmierci, ale poprzedzonej życiem. Życie jest ważne. Bohaterka je lubi. Cieszy się wspólnymi z mężem przejażdżkami do lasu. W samochodzie ściąga rajstopy, wystawia na zewnątrz nogi pięćdziesięciolatki, pije piwo, pali fajki, śmieje się. Perfekcyjnie wmontowane w spektakl projekcje wideo Karola Budrewicza dają wgląd w codzienność bohaterki. […] Koniec. Zostaje sama. Rozpacz, lęk, samotność Joanna Gonschorek gra bez wielkich gestów. Jest szczera w ciele, które pożegnało się z młodością, które zaczyna chorować. Jednym ruchem potrafi zmienić nastrój. Doskonale przeciętna umierająca z sąsiedztwa. Ale jednocześnie całkiem nieprzeciętna.

Spektakl z I Festiwalu Sztuki Aktorskiej „Teatropolis” w Łodzi wrócił z główną nagrodą Grand Prix. Joanna Gonschorek otrzymała również nagrodę aktorską podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży, a reżyserka Magda Skiba została nagrodzona podczas 14. Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr”.

„Zapowiada się ładny dzień” na Scenie na Strychu w  sobotę (16 grudnia) o godzinie 19.00.

Konrad Pruszyński