"Świat na głowie" - wariacja szekspirowska na deskach legnickiego teatru, czyli charytatywny spektakl na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”. Wyjątkowe przedstawienie na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci odbędzie się w Legnicy w sobotę 22 kwietnia br. informuje Jagoda Balicka.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie więcej osób o Hospicjum usłyszy. Hospicja potrzebują takich inicjatyw - to sposób na pozyskanie dodatkowych środków na rozszerzanie działalności, poza ramy wyznaczane przez NFZ. Po drugie: mówiąc o hospicjum domowym, które pomaga właściwie całym rodzinom, które zmagają się z nieuleczalną chorobą dziecka, docieramy do kolejnych rodzin, które mogą z naszej bezpłatnej pomocy skorzystać - mówi dr Krzysztof Szmyd, prezes Hospicjum dla Dzieci z Dolnego Śląska "Formuła Dobra".

Hospicjum na Dolnym Śląsku ma pod swoimi skrzydłami blisko 150 podopiecznych, w samej Legnicy - troje.

- Nie ma żadnych skomplikowanych procedur, by być naszą opieką objętym. Na początek wystarczy telefon, czy mail, a nasz personel osoby zainteresowane już odpowiednio pokieruje. Nie mamy ośrodka, docieramy do domów naszych podopiecznych- dodaje szef Hospicjum.

Pomysł współpracy z legnickim teatrem zrodził się już przed rokiem. Teraz nabrała ona konkretnego kształtu. W sobotę 22 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się charytatywny spektakl na rzecz Hospicjum, któremu przekazana zostanie część wpływów z biletów i całkowity dochód z aukcji, zaplanowanej w przerwie spektaklu.

- Dla teatru to sama przyjemność zagrać w szczytnym celu. To też jest taki rodzaj zadośćuczynienia przez teatr za sytuację, na którą wpływu nie mamy. Ten budynek nie był budowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, a żaden konserwator w zabytkowym obiekcie nie pozwoli budować wind, więc ten dostęp dla osób niepełnosprawnych jest utrudniony - mówi Jacek Głomb, dyr. Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Sztukę, która zagrana zostanie w szczytnym celu, to Świat na głowie", czyli szekspirowska wariacja Małgorzaty Bulandy i Roberta Urbańskiego. Aukcję poprowadzi Przemek Corso.

(Jagoda Balicka, „Spektakl na rzecz Hospicjum dla Dzieci”, https://e-legnickie.pl/, 13.04.2023)