W kinach w całej Polsce prezentowany jest film „Tata” z udziałem Joanny Goschorek oraz główną rolą związanego w przeszłości z Teatrem Modrzejewskiej – Eryka Lubosa. Obraz wyreżyserowała Anna Maliszewska. Zapowiedź Łukasza Knapika.

Od piątku, 24 lutego br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-ukraiński film „Tata”. Producentem filmu jest Metro Films, koproducentami są Family Production i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy i Derzhavne ahentstvo Ukrayiny z pytanʹ kino, a dystrybutorem jest Warner Bros. Pictures (Warner Bros. Discovery). Występują Klaudia Kurak, Polina Gromova, Sonia Roszczuk, Maria Svizhinska, Zofia Jankowska, Joanna Gonschorek, Marta Malikowska, Oksana Czerkaszyna, Yevheniia Muts, Mariya Severin, Jacek Grondowy, Michał Włodarczyk i Eryk Lubos.

Michał (w tej roli Eryk Lubos) jest kierowcą TIR-a (Transport International Routier) i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę (Klaudia Kurak). Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena (Polina Gromova) i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przydrożne parkingi, życie w trasie, a wreszcie spotkanie z rodziną Leny w Ukrainie to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżyserki.

Reżyserką filmu „Tata” jest Anna Maliszewska, autorami scenariusza są Anna Maliszewska i Przemysław Chruścielewski, a za zdjęcia odpowiadał Kajetan Plis. W obsadzie znaleźli się Klaudia Kurak, Polina Gromova, Sonia Roszczuk, Maria Svizhinska, Zofia Jankowska, Joanna Gonschorek, Marta Malikowska, Oksana Czerkaszyna, Yevheniia Muts, Mariya Severin, Markiyan Betzko, Sergei Solovyov, Jacek Grondowy, Michał Włodarczyk i Eryk Lubos.

(Łukasz Knapik, „Tata z Erykiem Lubosem w kinach”, https://satkurier.pl/, 24.02.2023)