Czy istnieje lepszy prezent dla dziadków i babć, obchodzących w najbliższy weekend swoje święto, niż bilet na wspólne wyjście do teatru? Taką okazję stwarza legnicka Modrzejewska, która jutro (21 stycznia) zaprosi swoich widzów na spektakl familijny „Golec”, a w niedzielę na dwukrotny pokaz „Roku na ziemi”.

„Golec, czyli taka bajka, że ten tego, możesz być kim chcesz, kolego!” – to spektakl familijny, który twórcy rekomendują wszystkim osobom od szóstego do setnego (!) roku życia. Historia napisana i wyreżyserowania przez legnicki duet PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak) to opowieść o Golcu, granym przez samego Pawła Wolaka, który opuszcza dom, poszukując własnej tożsamości oraz najlepszej drogi do zrealizowania marzeń. Tytułowy bohater spotyka na swojej drodze wiele ciekawych postaci – krótkowieczną muchę Miszę, krawca Szopa, liczne mrówki i myszki. Droga, którą pokonuje Golec jest dla niego szansą na poszerzenie horyzontów, natomiast dla widzów (nie tylko młodych) stanowi okazję, by dowiedzieć się kilku ciekawych faktów o otaczającym nas świecie natury.

Sam główny bohater jest postacią nietuzinkową. W spektaklu dowiadujemy się m.in., że golce żyją w koloniach, są niemal ślepe i gołe. Bohater Wolaka postanawia zawalczyć jednak z własnym przeznaczeniem i poszukać w świecie innych dróg rozwoju.

Spektakl familijny PiK pełen jest złotych myśli i odniesień do współczesnej rzeczywistości. Morał opowieści wyśpiewany został w epilogu całego przedstawienia: „Niech panuje wśród nas zgoda, wolność, równość i swoboda, a w różnorodności siła”.

Kamil Bujny, Teatr dla Wszystkich: Wolak i Dworak chcą za pomocą „Golca” pokazać młodym widzom, że nie ma niczego złego w różnorodności, że jest ona wyłącznie źródłem szczęścia i spełnienia; nie chodzi tu jednak tylko o wygląd, ubiór czy sposób zachowywania się, lecz również o uczucia i prawo do życia w zgodzie z samym sobą.

„Golec” na Scenie Gadzickiego w sobotę (21 stycznia) o godzinie 16.00. Bilety dostępne w kasie oraz online.

O ile sobotnia propozycja Teatru Modrzejewskiej to rzecz dla całych rodzin, o tyle niedzielny spektakl „Rok na ziemi. Cztery pory roku” to przedstawienie szczególnie uwzględniające potrzeby najmłodszych widzów (od roku do czterech lat) oraz ich rodziców i opiekunów. Pierwsza taka produkcja legnickiej sceny wyreżyserowana przez aktorkę THM Joannę Gonschorek to opowieść o cyklu życia i zmieniających się porach roku. Tytuł ma za zadanie uwrażliwić najmłodsze dzieci na teatr, ale również oswoić je z ważnymi, egzystencjalnymi tematami, takimi jak przemijanie, śmierć czy strata. Przekaz jest wyważony i dostosowany do sposobu odbierania świata przez najmniejsze dzieci, a całość złagodzona została dzięki sensualnej muzyce Andrzeja Janigi. Widzom w podróży po porach roku towarzyszyć będą znane z legnickich pomników postaci - Julek, Neptun czy Paw.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Objawów znudzenia, choćby najmniejszych, nie zauważyłem. Chyba było przeciwnie: zaskoczenie, że czas płynie tak szybko. Niektórzy nie chcieli wychodzić z teatru i już po opadnięciu kurtyny rwali się się do bitwy na poduszki. W teatrze? No właśnie!

„Rok na ziemi” na Scenie Gadzickiego dwukrotnie w niedzielę (22 stycznia) o godzinie 14.00 i 16.00. Bilety zostały wyprzedane.

fot. Karol Budrewicz

Konrad Pruszyński