W audycji otwierającej świąteczny program w Trójce rozmawialiśmy o spektaklach, które pokazują historię Polski na różnych jej etapach i z różnych punktów widzenia. Program prowadzi Barbara Marcinik, a jednym z jej gości jest dyrektor Modrzejewskiej Jacek Głomb.

Historię dawnej Rzeczpospolitej z czasów tuż przed rozbiorami opowiedziała Olga Tokarczuk na 912 stronach "Ksiąg Jakubowych". Dzieło to "prosi się" o barwną epopeję filmową (rewers "Trylogii" Sienkiewicza), ale to reżyserzy teatralni spróbowali zmierzyć się z jego epickim rozmachem. W Teatrze Narodowym adaptację "Ksiąg Jakubowych" przygotowuje Michał Zadara, który był gościem tego wydania TPK.

Premiera na narodowej scenie stanowi drugą próbę teatralnej adaptacji "Ksiąg Jakubowych". Wcześniej tego "niemożliwego" zadania podjęła się Ewelina Marciniak w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Thalia Theater w Hamburgu. To także drugie spotkanie Michała Zadary z prozą Tokarczuk: wcześniej zrealizował on "Biegunów" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Historię najnowszą próbują z kolei opowiedzieć twórcy koprodukcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w spektaklu pt. "1989". Profesor Marcin Napiórkowski – pomysłodawca rap-musicalu o Solidarności i początkach czasu transformacji – opowiedział o spektaklu, mającym bohatera zbiorowego, w którym twórcy zarazem śledzą losy trzech małżeństw/rodzin, które w tamtym czasie odegrały ważną rolę: Kuroniów, Wałęsów i FrasyniukówKatarzyna Szyngiera, reżyserująca rapowany musical zainspirowany słynnym "Hamiltonem", na podstawie scenariusza Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego, przygotowuje spektakl, który ma szansę wywołać dyskusję o tym, co stało się z ideałami Solidarności. 

Marginalną, wydawałoby się, na powyższym tle historię opowiadają "Chopcy z Roosevelta" Katarzyny Knychalskiej w Teatrze Nowym w Zabrzu. Tytułowi chopcy to nikt inny jak… dawny Górnik Zabrze. Reżyser tego spektaklu – Jacek Głomb – specjalista w dziedzinie lokalnych opowieści, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, także był naszym gościem. Słuchaliśmy opowieści o "local heroes", którzy w latach 60. i 70. stali się bohaterami narodowego "snu o potędze".

O jednym z epizodów naszej historii opowiada też długo wyczekiwana premiera na Scenie Teatralnej Trójki – opowiadał o tym dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Słuchowisko Tomasza Mana pt. "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" ma dwie części. Część drugą rejestrujemy w miejscu akcji 11 listopada właśnie. Część pierwsza, studyjna, zostanie zaprezentowana na Scenie Teatralnej Trójki 13 listopada.

Audycja dostępna jest do odsłuchania - TUTAJ.

(Barbara Marcinik, „Najnowsze premiery teatralne i historia Polski”, https://trojka.polskieradio.pl/, 11.11.2022)