To jeszcze nie koniec lutego w legnickim teatrze, przed nami dwa spektakle „Głosów nowej Białorusi” (25 i 26 lutego) oraz wyjazdowy „Król Lear” w Teatrze Małym w Tychach, ale marzec już za pasem, więc warto przyjrzeć się propozycjom repertuarowym Modrzejewskiej na trzeci miesiąc roku.

 Ożenek

Na marzec br. legnicki teatr zaplanował najnowszą premierę spektaklu Arthura Millera „Śmierć komiwojażera” w reżyserii Piotra Cieplaka. Jak informowaliśmy, Teatr Modrzejewskiej nie doszedł do porozumienia z agencją reprezentującą prawa do wystawienia sztuki, w związku z czym produkcja została odwołana, a teatr wespół z uznanym reżyserem kontynuują poszukiwania nowego tekstu.

Stratę nowego tytułu powetować widzom może sceniczny powrót innej sztuki wystawionej na Scenie Gadzickiego przez Piotra Cieplaka. „Ożenek” według Mikołaja Gogola w legnickim teatrze codziennie od 3 do 6 marca.

Mirosław Kocur, Teatralny.pl: W „Ożenku” biorą udział wszyscy aktorzy. To podobno reguła. Każdy ma grać. Ta swoista demokracja przynosi efekty. Artyści zdają się tworzyć jeden teatralny organizm, znakomicie ze sobą współpracują na scenie, wspierają się nawzajem i inspirują. To bardzo solidne przedstawienie teatru mieszczańskiego. Spełnia znakomicie swoje główne zadanie. Widzowie bawili się świetnie, a wychodząc, żywo dyskutowali o problemach doboru małżeńskiego.

Widzę nic

„Widzę nic” to sztuka opatrzona przez autora Filipa Zawadę adnotacją, że może zostać zrealizowana jako „monodram lub nie monodram, bo równie dobrze może to być smutny stand-up, sztuka na trzynaście pechowych aktorek, które wymieniają się kwestiami albo bardzo techniczny i matematyczny przebieg akcji bez emocji”. Tekst Zawady został nagrodzony przez jury IV Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu, organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny. Filip Zawada otrzymał nagrodę dziesięciu tysięcy złotych: „za wnikliwe rozpoznanie i oryginalne przedstawienie zagrożeń współczesnego świata”, oraz sceniczną realizację swojego tekstu, której podjął się WTW w koprodukcji z Teatrem Modrzejewskiej.

Za reżyserię spektaklu odpowiada legnicki aktor Paweł Palcat, a w obsadzie znalazły się między innymi Katarzyna Dworak, Aleksandra Listwan, Magda Skiba czy Małgorzata Urbańska. W ścisłej współpracy z reżyserem przedstawienia pozostaje natomiast sam autor sztuki, której wrocławska premiera planowana jest na 12 marca. Kolejne pokazy 13, 15, 16 i 17 marca.

Baśń o pięknej Parysadzie… i Rok na ziemi

Teatr Modrzejewskiej to scena przyjazna młodemu widzowi, o czym najlepiej przekona się publiczność dwóch produkcji dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” to opowieść oparta na leśmianowskiej klechdzie w reżyserii Bartosza Turzyńskiego i muzyką zespołu Lautari. Na Scenie Gadzickiego od 15 do 17 marca o godzinie 11.00.

Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was: Bajka ta nie jest w żadnym razie dydaktyczno-moralizatorskim wykładem, poważną opowieścią, która powstała ku przestrodze. Dużo w niej mądrego humoru. Ogląda się ją naprawdę z zapartym tchem. Skłania do refleksji nad sensem życia, nad tym, co jest w nim tak naprawdę ważne

„Rok na ziemi” to z kolei pierwsza w historii legnickiej sceny propozycja repertuarowa dla naj-najów, czyli najmłodszych dzieci oraz ich opiekunów, którzy ze spektaklu zaczerpnąć będą mogli pomysły dla twórczych, domowych zabaw ze swoimi pociechami. Trwające trzy kwadranse przedstawienie w reżyserii Joanny Gonschorek jest opowieścią o przemijaniu pór roku oraz człowieku, który jest częścią wielkiego koła natury. Do obejrzenia 26 marca o godzinie 14.30 i 16.00.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Aby utrzymać uwagę małych widzów teatr sięga po różne środki, łącznie z multimediami i czarami. Najfajniejsza jest chyba karuzela. Karuzela w teatrze? No właśnie! Takie cuda! Objawów znudzenia, choćby najmniejszych, nie zauważyłem. Chyba było przeciwnie: zaskoczenie, że czas płynie tak szybko. Niektórzy nie chcieli wychodzić z teatru i już po opadnięciu kurtyny rwali się do bitwy na poduszki. W teatrze? No właśnie!

III Furie

Spektakl mający swoją premierę 8 marca 2011 roku wraca do repertuaru Teatru Modrzejewskiej. „Skrajnie niepoprawna politycznie, obrazoburcza aż do śmieszności wizja Polski, nad którą wciąż wisi cień II wojny światowej”, czyli „III Furie” na Scenie Gadzickiego codziennie od 18 do 20 marca o godzinie 19.00. Przedstawienie w reżyserii Marcina Libera nagrodzone zostało m.in. podczas XVIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, X Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy czy XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu.

Łukasz Kaczyński, Polska Dziennik Łódzki: To, co niewątpliwie jest największym atutem "III Furii", to przygotowanie takiej formy, w której zmiksowane mity i fobie, pretensje i wady dziwnego tworu o nazwie "Polska", stają się zarzutami nie do obrony. Liber wykrzykuje je zarówno ku dzisiejszemu widzowi, jak i w przeszłość, ku popularyzatorom romantycznego mitu-kitu "przedmurza chrześcijaństwa". Ten spektakl jest jak walenie pałką po głowie.

Świat na głowie

Trzeci miesiąc 2022 roku w Teatrze Modrzejewskiej zamkną pokazy najnowszej produkcji Małgorzaty Bulandy i Roberta Urbańskiego – wariacji szekspirowskiej „Świat na głowie” z muzyką graną na żywo przez zespół Kormorany. Twórcy czerpiący z różnych tekstów Szekspira, wśród których na pierwszy plan wybijają się wątki hamletowskie, postawili na zróżnicowane formy artystycznej ekspresji – od teatru dramatycznego, przez musical, cyrk, pantomimę aż po teatry tańca czy lalek. W spektaklu wykorzystano całą przestrzeń legnickiej sceny – również jej wyższe partie choćby przy okazji akrobacji na wiszącym kole. Przedstawienie korzysta z całego zaplecza technicznego teatru  – włącznie z zapadniami, sceną obrotową, dmuchawami i podwieszaną scenografią.

Legniccy aktorzy „Świat na głowie” postawią 25, 27, 29 i 30 marca.

Szczegółowy repertuar Teatru Modrzejewskiej dostępny jest – TUTAJ.

AKTUALIZACJA: Lutowe pokazy "Głosów nowej Białorusi" ze względu na chorobę aktorów zostały odwołane. 

Konrad Pruszyński