31 stycznia odbyła się  kolejna sesja Rady Miejskiej Legnicy, obradującej między innymi pomysł wycofania się miasta z dotacji dla niepublicznych żłobków. Radna PiS Joanna Śliwińska-Łokaj zaproponowała, by miast odbierać pieniądze żłobkom, anulować dotację dla legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Więcej w relacji Pawła Jantury.

Poniedziałkową sesję rady miejskiej zdominowała kłótnia o dotacje dla niepublicznych żłobków, które chronią rodziców przed kosmicznymi podwyżkami czesnego.

Prezydent Tadeusz Krzakowski bronił swojego pomysłu sprowadzającego się do cofnięcia dotacji, argumentując go, że miasto nie ma takiego obowiązku. Wspierali go nieliczni radni. Między innymi Ignacy Bochenek, który posunął się do stwierdzenia, że wysyłanie dzieci do niepublicznych żłobków, gdy są wolne miejsca w żłobkach miejskich (de facto ich nie ma), jest fanaberią.

Jeszcze dalej w troskę o miejską kasę poszła Joanna Śliwińska-Łokaj. Radna Prawa i Sprawiedliwości (działaczka Solidarnej Polski) zaproponowała wycofanie się z finansowania Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

- Miasto nie ma takiego obowiązku, bo teatr jest marszałkowski – argumentowała. Jej pomysł nie został skomentowany, a radna ostatecznie nie poparła prezydenckiej uchwały ws. żłobków.

Przypomnijmy, że na mocy porozumienia zawartego w 2009 r., Teatr Modrzejewskiej jest współfinansowany przez prezydenta Legnicy i marszałka województwa. Miasto dotuje legnicką scenę kwotą niemniejszą niż 1,5 mln zł, samorząd wojewódzki - niemniejszą niż 2,5 mln zł.

Przy czym miasto od 13 lat na jeden z najlepszych w Polsce teatrów przeznacza wciąż 1,5 mln zł, natomiast samorząd wojewódzki wspiera go znacznie hojniej. W 2022 r. UMWD przekaże „Modrzejewskiej” blisko 5,5 mln zł – nie tylko na bieżącą działalność ale również na remonty kanalizacji i instalacji elektrycznej na scenie, ale również na podwyżki dla pracowników.

(Paweł Jantura, „Kuriozalny pomysł radnej PiS. Zabrać miejską dotację Teatrowi Modrzejewskiej!, https://tulegnica.pl/, 01.02.2022)