Teatr Heleny Modrzejewskiej nie należy do największych, ale z pewnością do tych, cieszących się dobrą sławą. Ma on niepowtarzalny, kameralny klimat i chociażby z tego powodu warto się tam udać. Zaś spektakl "Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej" budzi mieszane uczucia. Z jednej strony imponuje muzycznym rozmachem - usłyszymy około dwudziestu zróżnicowanych stylistycznie songów - z drugiej zaś przytłacza chaotyczną fabułą i niezręcznym humorem. Jednak z pewnością jest to widowisko godne uwagi. Recenzuje Urszula Laszczyńska.

Kapituła zapoznała się z 10 eksplikacjami dramatopisarskimi nadesłanymi przez finalistów i wybrała dwójkę laureatów, których teksty powstaną do 28 października 2024 roku. Magdalena Drab i Beniamin M. Bukowski zostali laureatami V edycji programu Dramatopisanie organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Za napisanie dramatów otrzymają oni honorarium w wysokości 33 tys. złotych, a gotowe utwory zostaną wydane nakładem wydawnictwa Instytutu Teatralnego oraz wystawione na scenach teatrów.

Już dziś o 21.00 Radio Wrocław Kultura wybierze się do legnickiego Teatru Modrzejewskiej, by spędzić tam „Wieczór z Kulturą”. Audycja do odsłuchania dzisiaj oraz w środę od 8.00 na antenie Radia Wrocław Kultura. Prowadzi Grzegorz Chojnowski.

Pomimo, że mechanizmy zachodzące w psychice działają dziś dokładnie tak samo, a stany umysłu nie zmieniły się jakoś szczególnie, można ten tekst bardzo łatwo popsuć. Można by go wręcz odczytać jako dziaderstwo i marudzenie boomera, bo tam są pułapki. Nowakowi udało się ich uniknąć. No i powstał niezły kawał teatru. Pisze Michał Franczak.

Premiera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka odbędzie się w sobotę (13.04) wieczorem w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. „To uniwersalny tekst, ale moja interpretacja różni się od innych humorem” – powiedział PAP reżyser. Pisze Piotr Doczekalski.

Najmłodsza generacja twórców scenicznych sięgnęła po dramat Tadeusza Różewicza sprzed ponad 60.lat w oryginale mocno wpisany w kondycję i traumę pokolenia wojennej katastrofy oraz powojennego gorzkiego rozczarowania, że doświadczenie tragedii nie uczyniło lepszymi ani świata, ani ludzi. Na swoim facebookowym profilu pisze Grzegorz Żurawiński.

13 kwietnia 2024 roku o godzinie 19.00 w legnickim teatrze odbyła się premiera spektaklu „Kartoteka”, będąca jednocześnie dyplomem reżyserskim studenta warszawskiej Akademii Teatralnej Maksymiliana Nowaka. Spektakl oparty na dramacie Tadeusza Różewicza to rzecz o kondycji współczesnego człowieka, przepełniona groteskowym, momentami autoironicznym humorem.

Po dwóch godzinach wyszedłem. Mniej więcej tyle potrzebowali fachowcy od historii, sztuki i historii sztuki, których połączyła idea odzyskania Zamku dla miasta, ażeby wywalić jakieś niebywałe ilości informacji o Legnicy, Piastach i jeszcze masę innych szczegółów o legnickiej i śląskiej przeszłości. Idea odzyskania zamku połączyła ich także z politycznym programem pretendenta Kupaja, który przybył do teatru z paczką materiałów wyborczych (chyba jednak ich nie rozdawał) oraz panią Krzeszewską. Pisze Adam Kowalczyk.

Na sobotę 13 grudnia Teatr Modrzejewskiej zapowiadał arcypremierę. Po raz pierwszy publiczność zobaczy „Kartotekę” Tadeusza Różewicza w reżyserii Maksymiliana Nowaka. Maksymilian Nowak, student Akademii Teatralnej w Warszawie, zadebiutuje jako reżyser. A Różewicz przemówi z legnickiej sceny swym tekstem, czego też dotąd w jej historii nie bywało. Artykuł Piotra Kanikowskiego.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na premierę "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w interpretacji studenta Akademii Teatralnej w Warszawie, Maksymiliana Nowaka. Debiutujący reżyser stawia pytanie: "Co dziś znaczy: być bohaterem?". W roli głównej Mateusz Krzyk. Informuje Paweł Pawlucy.

"Kartoteka" Tadeusza Różewicza, mimo że wystawiana w Polsce i w wielu krajach świata wielokrotnie, po raz pierwszy trafia na legnicką scenę. To teatr absurdu i dramat wpisany w powojenną traumę autora i całego pokolenia Kolumbów. Na swoim facebookowym profilu pisze Grzegorz Żurawiński.

Podkategorie