„Sami” to współczesny dramat napisany przez aktorów Teatru Modrzejewskiej Pawła Wolaka i Katarzynę Dworak-Wolak. Duet ten wyreżyserował spektakl, a także zagra dwie główne role w tym przedstawieniu. Podczas dzisiejszej (sobota 23 lutego) premiery przedstawienie obejrzą członkowie komisji kwalifikacyjnej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Biletów na premierę już nie ma.


Spektakl "Sami" został zgłoszony do tegorocznej edycji tego konkursu dramaturgicznego organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatr Narodowy (legnicki teatr zgłosił także: "Łemko" Urbańskiego i Głomba oraz "Lustrację" Kopki). Przypomnijmy, że Teatr Modrzejewskiej jest jedynym (!) trzykrotnym laureatem OKnWPSW. W niedługiej historii tego konkursu zwyciężały: „Ballada o Zakaczawiu” Głomba, Kopki, Kowalewskiego (2001), „Made in Poland” Wojcieszka (2005) i „Osobisty Jezus” Wojcieszka (2007).

Premierowy spektakl obejrzą: Joanna Derkaczew, teatrolog, recenzentka Gazety Wyborczej, Andrzej Lis z ZASP, Jacek Sieradzki, recenzent Przekroju,  Maryla Zielińska, teatrolog z Teatru Narodowego w Warszawie oraz Wojciech Majcherek z TVP Kultura.

"Sami" to opowieść o małżeństwie mieszczuchów, którym marzy się zmiana dotychczasowego sposobu i rytmu życia.  Paweł i Kasia kupują wiejską poniemiecką chałupę na nieodległym od Legnicy odludziu. Chcą odmiany w poczuciu, że wszystko wokół należy tylko do nich: dom, łąka, strumyk, pole, kawałek lasu, a nawet czas i niebo. Szybko jednak wchodzą w nieznane im wcześniej relacje z lokalną, zasiedziałą społecznością okolicy…

- Chcemy zastanowić się, czy taka ucieczka poprzez zmianę miejsca, ale bez akceptacji samego siebie, jest w ogóle możliwa? – tłumaczą pomysłodawcy projektu. - Jak sobie człowiek nie potrafi dać rady z samym sobą, to mu takie uciekanie nic nie da – prorokuje wiejski proboszcz ze scenariusza.

Wkrótce okazuje się, że wszystko jest nie tak, jak wyobrażali sobie bohaterowie. Wiejski tryb życia ich nudzi, a do tego małżonkowie nijak nie mogą odnaleźć oczekiwanego spokoju - są spięci, skłóceni, pojawiają się narastające pretensje do partnera.

- To kolejna legnicka opowieść o ludziach i dolnośląskiej prowincji. Będą kolejne. M.in.za sprawą „trylogii wolimierskiej” Przemysława Wojcieszka, której pierwszą odsłonę zobaczymy jeszcze w tym roku – zapowiada dyrektor Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.

W przedstawieniu udział biorą niemal wszyscy członkowie zespołu aktorskiego teatru Modrzejewskiej, a także gościnnie Zbigniew Waleryś i Grzegorz Wojdon. Scenografię zaprojektował Bohdan Cieślak (od niedawna profesor poznańskiej ASP, którego habilitacja dotyczyła legnickiego spektaklu „Zona” wyreżyserowanego przed laty przez Lecha Raczaka), zaś muzyczną oprawę spektaklu skomponowały wrocławskie Kormorany do których dołączył Jan Daniluk.

- To nic nowego, ani szczególnego, że aktorzy w Legnicy reżyserują. Robili tak już w przeszłości Przemek Bluszcz, Janusz Chabior, także inni. Aktor to nie jest jakiś głupek, którym można manipulować, każdy u nas ma wiele do powiedzenia. W praktyce w każdym spektaklu aktorzy wnoszą swoje pomysły do przedstawień. Inna rzecz, że to bardzo trudne być jednocześnie reżyserem i wykonawcą – mówi Głomb.

Grzegorz Żurawiński
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Katarzyna Dworak, Paweł Wolak
SAMI

reżyseria:  Katarzyna Dworak i Paweł Wolak
asystent reżysera: Bogdan Grzeszczak
scenografia: Bogdan Cieślak
kostiumy: Małgorzata Bulanda
muzyka: Kormorany w składzie: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen” Jankowski, Krzysztof „Konik” Konieczny, Artur „Gaja” Krawczyk oraz gościnnie Jan Daniluk

Grają: Magda Biegańska, Rafał Cieluch, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Joanna Gonschorek, Bogdan Grzeszczak, Zuza Motorniuk, Paweł Palcat, Anita Poddębniak, Tadeusz Ratuszniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Zbigniew Waleryś, Łukasz Węgrzynowski, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak oraz statysta Wiktor Krysiak.

premiera: w sobotę 23 lutego na dużej scenie o godz. 19.00


spektakle także: 29 lutego oraz 1 i 2 marca (piątek-niedziela) o godz. 19.00
oraz 26, 27 i 28 lutego o godz. 11.00
bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł)
rezerwacja: tel. 076-72-33-505 lub e-mail: bilety©teatr.legnica.pl