Od 2016 roku Dolny Śląsk współpracuje z regionem Adżaria w Gruzji. Owocami tej współpracy są m.in. przedsięwzięcia kulturalne. Widzowie już za kilka dni będą mogli zobaczyć najnowszy spektakl „Klasyczna koprodukcja” zrealizowany przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Państwowy Teatr Dramatyczny w Batumi. Relacja Darii Detlaf.


Michał Bobowiec, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego przekonuje, dlaczego warto zobaczyć sztukę.

Reżyserem spektaklu, który odbywa się w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury,  jest Jacek Głomb – dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Przed nami łącznie 6 przedstawień (w Legnicy, Wrocławiu, Dzierżoniowie i Gorzowie Wielkopolskim), w których uczestniczy 12 aktorów z Polski oraz 9 z Gruzji – mówi reżyser.

Czego mogą spodziewać się widzowie, którzy przyjdą na spektakl? Osią wydarzeń na scenie będzie m.in. historia polsko-gruzińska, dodaje Jacek Głomb.

Premiera „Klasycznej koprodukcji” odbędzie się 9 listopada 2019 w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Publiczność będzie też miała okazję zobaczyć spektakl 13 listopada 2019, godz. 19.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego).

Więcej o „Klasycznej koprodukcji” już dziś o godz. 14.00 w audycji Dolny Śląsk z bliska. ZAPRASZAMY! 

Spektakl współfinansowany jest z Budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii. Patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski, a także Konsul Honorowy Republiki Gruzji – Wojciech Wróbel.

W relacji dźwiękowej wypowiadają się: Michał Bobowiec oraz Jacek Głomb. Jest TUTAJ!


(Daria Detlaf, „Polsko-gruzińska przyjaźń w teatrze. Premiera „Klasycznej koprodukcji””, https://www.radiorodzina.pl, 5.11.2019)