- Nasi przyjaciele z teatru w Batumi wrzucili właśnie wpis inaugurujący promocję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, który organizują między 7 a 20 grudnia 2019 roku. Pokażemy na nim "Biesy" i "Wierną watahę" – poinformował we wtorek 13 sierpnia dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb.


Grudniowa, festiwalowa prezentacja „Biesów” wyreżyserowanych przez Jacka Głomba oraz „Wiernej watahy” w autorskiej reżyserii duetu PiK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak) będzie kolejnym etapem bardzo bliskiej współpracy jaka od ponad trzech lat łączy Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi.

Dla legnickiego zespołu artystycznego będzie to także druga podróż do Gruzji w bieżącym roku. W drugiej połowie września zespół Teatru Modrzejewskiej wyjedzie bowiem po raz pierwszy do Batumi, by dokończyć próby do polsko-gruzińskiej koprodukcji z udziałem aktorów obu teatrów, którą reżyseruje Jacek Głomb. Realizację i eksploatację spektaklu finansuje samorząd Dolnego Śląska i Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu Adżarii.

Gruzińską prapremierę powstającej dwujęzycznej sztuki zaplanowano w Batumi 2 października (prezentowana będzie także w Kutaisi – 4 października  oraz w Tbilisi – 6 października), zaś polską premierę w Legnicy na Scenie Gadzickiego obejrzymy 9 listopada br. Pierwsze, pełne improwizacji, próby spektaklu z udziałem 12 aktorów polskich i 10 gruzińskich, dla którego punktem wyjścia są polsko-gruzińskie relacje historyczne zebrane przez dramaturżkę Katarzynę Knychalską, odbyły się w czerwcu w Legnicy.

Koprodukcja i związana z tym jesienna podróż będzie także okazją do wyjazdowej prezentacji na scenach w Batumi i Tbilisi spektaklu „Czas terroru” wyreżyserowanego przez Lecha Raczaka. Połączony z warsztatami aktorskimi wyjazd stał się możliwy dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspartej środkami dolnośląskiego samorządu. Całość związana jest z obchodzonym w bieżącym roku stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją.

Teatry w Legnicy i gruzińskim Batumi łączą specjalne więzi, które zacieśniła umowa podpisana w lutym 2016 roku zarówno pomiędzy teatrami, jak i regionami. Zawarły ją władze samorządu Dolnego Śląska z przedstawicielami Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji. Batumi jest stolicą tego regionu. Pierwszym efektem teatralnej części porozumienia było wystawienie jeszcze w tym samym roku na scenie i z udziałem zespołu teatru im. Czawczawadzego sztuki „Wiele demonów” wg powieści Jerzego Pilcha w adaptacji Katarzyny Knychalskiej i  reżyserii Jacka Głomba. Dwa lata później ten sam duet twórców zrealizował w batumskim teatrze spektakl „Haifa Hotel” wg opowiadań Marka Hłaski.

Jednym z efektów porozumienia o współpracy była także wizyta gruzińskiego zespołu aktorskiego na Dolnym Śląsku. W marcu 2017 roku na scenach w Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze wystawiono zarówno gruzińską wersję „Wielu demonów”, jak i własną produkcję teatru im. Czawczawadzego, jaką była sztuka „Syndrom albo do kogo śpiewasz” wg „Karola” Sławomira Mrożka w reżyserii szefa artystycznego tego teatru Andra Enukidze (w latach 1993-1996 reżyserował w teatrach Opola i Wrocławia teksty Wierzyńskiego, Strindberga i Czechowa).

Od początku zarówno Głomb, jak i Enukidze, myśleli jednak o zrealizowaniu koprodukcji z udziałem aktorów obu scen, ale też o udziale legnickich artystów w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym, który uświetnić ma zakończony remont teatralnego budynku w Batumi.  W drugiej połowie bieżącego roku oba te cele zostaną zrealizowane.

Grzegorz Żurawiński