Zakaczawie źle się kojarzy, zatem najbardziej zdewastowanej legnickiej dzielnicy trzeba... zmienić nazwę. To najnowszy pomysł prezydenta tego miasta. Tadeusz Krzakowski opublikował w Internecie oświadczenie, z którego wynika, że właściwa jest nazwa Kartuzy. Urzędnicy ratusza przyznają nieoficjalnie, że zostali zobowiązani do jej używania. Relacja Andrzeja Andrzejewskiego.


Kilka dni temu prezydent nawiązał do tego w rozmowie z naszym reporterem.

Zakaczawie to nazwa geograficzna terenu zlokalizowanego po prawej stronie rzeki Kaczawy. 20 lat temu historię dzielnicy rozsławił wielokrotnie nagradzany spektakl i ekranizacja "Ballady o Zakaczawiu".

- Około 10 milionów Polaków zna historię tego miejsca z ekranizacji naszego widowiska. Zakaczawie było jest i będzie. Już wielu ludziom wydawało się, że potrafią zawrócić bieg historii i zmieniać te nazwy. To się nie udawało. Na przykład chodzi o Stalinogród i Katowice, ale chodzi też o to, że mit o mieście, legenda miasta jest silniejsza niż jakiekolwiek zarządzenia urzędnicze - wyjaśnia Jacek Głomb, dyrektor legnickiego teatru.

Od kilku lat Unia Europejska współfinansuje rewitalizację - nie Kartuz - ale właśnie Zakaczawia.
 
Prezydent Tadeusz Krzakowski uważa, że o dzielnicy za rzeką Kaczawą należy mówić "Kartuzy", bo w XVI
wieku działał tam zakon kartuzów. Co na to mieszkańcy prawobrzeżnej Legnicy?

W ostatnich latach na Zakaczawiu rozpoczęły się pierwsze remonty ulic, kilku budynków, pojawiły się place zabaw. Jednak w sercu dzielnicy do dziś bez większych problemów można znaleźć puste mieszkania, z których - ze względu na fatalny stan - nikt nie chce mieszkać.

Kilka lat temu Zakaczawie zostało uznane przez niezależną firmę za najbardziej zaniedbany legnicki rejon. Wielu mieszkańców dzielnicy już zapowiedziało, że nie dostosuje się do sugestii prezydenta - nawet gdyby w obronie nazwy Zakaczawie musieli pojawić się przed ratuszem z transparentami.

W relacji dźwiękowej wypowiedzi prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, dyrektora teatru i rężysera „Ballady o Zakaczawiu” Jacka Głomba oraz mieszkańców dzielnicy. WYSŁUCHAJ!

(Andrzej Andrzejewski, „Tadeusz Krzakowski wydał dyspozycję: Słynne Zakaczawie ma od teraz być Kartuzami”, https://www.radiowroclaw.pl, 8.07.2019)