Już w tym tygodniu ruszy przedsprzedaż biletów na monodram Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania”. Jedyny spektakl wielkiej artystki wystawiony będzie w legnickim Teatrze Dramatycznym w niedzielę 15 września w ramach trzydniowego projektu artystycznego przygotowanego z okazji 20. rocznicy nadania miejskiemu teatrowi imienia Heleny Modrzejewskiej. Pisze Ewa Jakubowska.


Krystyna Janda jest gościem specjalnym tego wydarzenia i nie bez znaczenia jest fakt, iż artystka w 1990 roku wcieliła się w postać Modrzejewskiej w siedmioodcinkowym biograficznym serialu Jana Łomnickiego. Założenia wrześniowe jubileuszu rzeczowo objaśnia Jacek Głomb dyrektor Teatru im. H.Modrzejewskiej w Legnicy: - Nie jesteśmy jedynym polskim teatrem, któremu patronuje Helena Modrzejewska, ale na pewno jesteśmy tym, który w działaniu jest wierny patronce. Nie tylko jako wybitnej odtwórczyni ról szekspirowskich, choć Szekspiry są ważną częścią naszego repertuaru, ale także jako działaczce społecznej. 20. rocznica nadania teatrowi imienia to świetna okazja, by przypomnieć postać patronki, ale też do tego, by jubileusz świętować w przymierzu z naszą widownią, która przez te lata dorastała wraz z teatrem.

Jubileuszowe obchody związane z patronką Teatru odbędą się w dniach od 13 do 15 września pod nazwą „Modrzejewska by Legnica” i jak podkreślają organizatorzy, ma to być co prawda wydarzenie artystyczne, ale takie w którym ważną rolę odegrają także sami legniczanie. Już na etapie przygotowań tego trzydniowego świętowania, legnicki teatr zwraca się z prośbą do mieszkańców. Teatr poszukuje bowiem prywatnych zdjęć z lat 1999-2019, które z perspektywy widzów ukazałyby historię minionych lat. Poszukiwani są także chętni do udziału i wypowiedzi w dokumentalnym filmie "Co Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zmienił w Twoim życiu?". A zdjęcia i materiały można przesłać na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Weekendowy Jubileusz „ Modrzejewska by Legnica” będzie bardzo specyficzny, a poszczególne jego dni będą wydarzeniami ku czci określonych adresatów. - Każdy z trzech dni wrześniowego jubileuszu będzie miał odmienny charakter. I tak piątek 13 września będzie dniem widza, sobota 14 września dniem aktora, zaś niedziela 15 września dniem wędrówki – poinformowała Barbara Maciejewska. prezes Stowarzyszenia "Teatr Niezbędnie Potrzebny" w Legnicy, współorganizatorka obchodów.  Poszczególne dni tej trzydniówki będą się zawsze kończyły mocnym artystycznym akcentem, tym również jeden z przytupem.

Na zakończenie obchodów przewidziano występ znakomitej Krystyny Jandy w monodramie „ Zapiski z wygnania”. Spektakl ten został wyreżyserowany dla Teatru Polonia przez Magdę Umer na podstawie wspomnień Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która opuściła Polskę razem z rodzicami. Za wykonanie tego monodramu Krystyna Janda została wyróżniona, m.in. indywidualną nagrodą aktorską w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodą główną na XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018, tytułem najlepszej aktorki na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, nagrodą główną oraz nagrodą publiczności na 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni oraz Grand Prix 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Poniżej szczegółowy plan Jubileuszu.


MODRZEJEWSKA BY LEGNICA
13 – 15 września 2019 r. projekt artystyczny w 20. rocznicę nadania legnickiemu teatrowi imienia Heleny Modrzejewskiej

13 września (piątek) - DZIEŃ WIDZA
17.30 - spotkanie widzów i ludzi Teatru oraz pokaz filmu "Co Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zmienił w Twoim życiu?"
– Art. Cafe Modjeska – wstęp wolny. Rozmowa widzów naszego teatru moderowana przez Stowarzyszenie „Teatr Niezbędnie Potrzebny”. Wspomnimy także patrona dużej sceny Teatru – wieloletniego wiernego widza, zarażającego pasją do teatru swoich uczniów – Ludwika Gadzickiego.
20.00 - premiera spektaklu "Spójrz n(A) nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej”– Scena na Nowym Świecie – bilety. W przedstawieniu muzyka HuRabanu, będąca niekonwencjonalnym pomieszaniem inspiracji klasycznych z dźwiękami całego świata, towarzyszyć będzie tekstom legnickiej poetki Anny Podczaszy.

14 września (sobota) - DZIEŃ AKTORA
15.00 – wspólne spotkanie aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - Art Cafe Modjeska – wstęp wolny. Dyskusja o roli aktora we współczesnym teatrze. Duchem i przewodniczką rozmowy będzie postać naszej patronki. Prowadzący spotkanie profesor Emil Orzechowski, prezes Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczoścą Heleny Modrzejewskiej, będzie wychodził od faktów i anegdot z życia aktorki i przekładał je na współczesne pytania do aktorów.
17.00 - promocja publikacji poświęconych Helenie Modrzejewskiej – Art Cafe Modjeska - wstęp wolny
20.00 - otwarcie wystawy zdjęć "Teatr w Legnicy 1999 - 2019" – foyery Teatru – bilety/zaproszenia
20.30 - teatralizowana, kostiumowa potańcówka, którą poprowadzi folkowa kapela Tęgie Chłopy – Scena Gadzickiego – bilety/zaproszenia

15 września (niedziela) - DZIEŃ WĘDRÓWKI
15.00 – teatralny spacer  – przestrzenie Miasta – wstęp wolny (zbiórka pod fontanną Neptuna na Rynku). Pospacerujemy po przestrzeniach miasta, które Teatr wykorzystał w swojej ponad 20 letniej pracy. Wycieczkę poprowadzi kierownik literacki Teatru, legniczanin – Robert Urbański.
19.00 - gościnny monodram Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania” - Scena Gadzickiego – bilety. Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystką, porozmawiamy także o jej rozumieniu postaci Heleny Modrzejewskiej. Rozmowę poprowadzi dyrektor teatru Jacek Głomb.

(Ewa Jakubowska, „Krystyna Janda w Teatrze Modrzejewskiej”, https://e-legnickie.pl, 25.06.2019)