„Skarb wdowy Schadenfreude” to tytuł pierwszego z czterech spektakli, który odbył się w sobotni wieczór na polkowickim rynku. Plenerowe widowisko z muzyką na żywo sprowadziło do serca miasta wielu mieszkańców, którzy nagrodzili aktorów legnickiego teatru gromkimi brawami. Pisze Kasia Wojtowicz.


Nie tylko muzyka na żywo, ale i gra świateł oraz elementy charakteryzacji przeniosły publiczność o kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów powojennej Polski. To właśnie wtedy rozgrywa się akcja w jednej z dolnośląskich kamienic, w której powracający do ojczyzny Polacy próbują ułożyć sobie życie na nowo. Ich ciekawość wzbudza jedno z mieszkań, które wciąż jest zamknięte. Plotki mówią, że zamieszkuje je niemiecka wdowa…

Spektakl to efekt współpracy gminy Polkowice z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Odbył się on w ramach projektu „Modrzejewska w Polkowicach”, który uwzględnia także trzy dodatkowe spektakle, które odbędą się kolejno w październiku, listopadzie oraz grudniu. Przedsięwzięcie finansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jego całkowity koszt to 70 tys. zł.

(Kasia Wojtowicz, „Plenerowy spektakl w polkowickim rynku. Zasłużone oklaski”, http://miedziowe.pl, 23.06.2019)