Teatr przygotowuje się do realizacji projektu „Modrzejewska by Legnica”. Kolejne ze społeczno-artystycznych przedsięwzięć zaplanowano na początek przyszłego sezonu, ale przygotowania do niego trwają już teraz. Poszukiwane są teatralne zdjęcia z lat 1999–2019, realizatorzy zapraszają też do udziału w filmie. Pisze Katarzyna Gudzyk.


– Staramy się, żeby Helena Modrzejewska była duchem tego teatru i żeby jej filozofia aktorstwa i aktywności społecznej widoczna była w naszym codziennym działaniu – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. – Przez nasze umiłowanie do Szekspira, teatralne wędrówki jesteśmy bliscy temu, co Modrzejewska robiła i do tego chcemy też nawiązać we wrześniu.

„Modrzejewska by Legnica” to wydarzenie, które legnicki teatr będzie realizował przez trzy wrześniowe dni (13–15 września) przy współudziale działającego na rzecz teatru Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny. Projekt zdobył dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego, ale aby udało się zrealizować wszystkie zamierzenia organizatorów, potrzebne jest również zaangażowanie legniczan.

Chociaż tym razem bezpośrednim powodem teatralnych działań jest 20. rocznica nadania legnickiej scenie imienia Heleny Modrzejewskiej, o której mawia się, że była jedną z polskich aktorek wszech czasów, projekt „Modrzejewska by Legnica” przynajmniej skojarzeniowo wpisuje się również w dawniejszy cykl „Teatr, którego sceną jest miasto”. Nie chodzi tym razem o wyjście z pudełkowej sceny w przestrzeń miejską, ale raczej o to, jakie emocje i przeżycia legniczanie zawdzięczają Teatrowi Modrzejewskiej.

– Ważna w tym, co robimy, jest idea społeczna. Od lat dbamy o to, aby teatr był ważnym miejscem na społecznej mapie Legnicy i Dolnego Śląska, a o ile to możliwe, także Polski – zaznacza Jacek Głomb. – Teraz chcemy zapytać naszych widzów, co przez te dwadzieścia lat teatr zmienił w ich życiu.

Pytanie „Co Teatr Modrzejewskiej zmienił w Twoim życiu” będzie motywem przewodnim filmu, który dla legnickiego teatru przygotowuje Karol Budrewicz. Nadal można się do niego zgłaszać. Poszukiwane są także teatralne zdjęcia z lat 1999-2019. Dyrektor Jacek Głomb, apeluje o użyczenie ich teatrowi, aby w ten sposób udokumentować dwadzieścia lat działalności legnickiej sceny z perspektywy widzów. Można je wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przekazać do sekretariatu. Zarówno film, jak i wystawa, która powstanie dzięki zdjęciom, pokażą, jak działa legnicki teatr w wymiarze społecznym. Jednak teatralna feta to również bardzo ciekawe wydarzenia artystyczne.

Wydarzeniem, które warto odznaczyć w kalendarzu już teraz będzie gościnny monodram Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania” – na scenie Gadzickiego 15 września – a po nim rozmowa z artystką.

Wcześniej jednak wiele ciekawych propozycji. Wśród nich rozmowa widzów teatru: tych najwierniejszych i przypadkowych, aktywnych, ale też dopiero rozpoczynających swoją przygodę z legnicką sceną (piątek, 13 września). Tego samego dnia także premiera spektaklu „Spójrz n(A) nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej” z muzyką tria HuRaban i tekstami legnickiej poetki Anny Podczaszy.

W sobotę, 14 września odbędzie się wspólne spotkanie aktorów Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Dyskusja dotyczyła będzie roli aktora we współczesnym teatrze, a moderować ją będzie prof. Emil Orzechowski, prezes Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej. Tego samego dnia odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć „Teatr w Legnicy 1999–2019, a po nim potańcówka, do której zagra kapela Tęgie Chłopy.

W niedzielę, 15 września, legniczanie mogą się wybrać na teatralny spacer – o godzinie 15 spod fontanny Neptuna, a wieczorem do teatru na wspomniany spektakl Krystyny Jandy.

(Katarzyna Gudzyk, „Legnicki teatr poszukuje zdjęć i zaprasza do udziału w filmie”, https://kulturalia.lca.pl, 13.06.2019)