Legnicki weekend od 14 do 16 czerwca naznaczony zostanie przez Satyrykon i towarzyszące mu wydarzenia. Będą w nim także akcenty powiązane z legnickim teatrem i jego artystami. Na scenie w Rynku wystąpi aktorski tercet Podwójne Dno, zaś w teatralnym holu Starego Ratusza oglądać będzie można arcyciekawą wystawę ilustracji do wydawnictwa "Quarks, elepphantes & pierogi. Poland in 100 words".
 
Stworzone jedenaście lat temu Podwójne Dno to tercet wokalny legnickich aktorek, czyli Joanna Gonschorek, Zuza Motorniuk i Katarzyna Kaźmierczak, które - jak zwykle - na scenie pojawią się w towarzystwie zaprzyjaźnionych z nimi muzyków. Zespół związany jest z Satyrykonem od dawna, trzy lata temu plenerowym koncertem otwierał to międzynarodowe święto satyryków i żartownisiów. Podwójne Dno, wraz ze swoimi hitami, takimi jak "Dyna" czy "Pomidorowa" (jak wiadomo "smaczna i zdrowa"), na scenie w Rynku wystąpi w pierwszym dniu Satyrykonu, czyli w piątek 14 czerwca około godziny 20.
 
"Quarks, elephantes & pierogi. Poland in 100 words" (czyli "Twarogi, słonie i pierogi. Polska w 100 słowach") to wystawa ilustracji Magdaleny Burdzyńskiej, która otwarta zostanie w teatralnym holu Starego Ratusza w drugim dniu Satyrykonu, w sobotę 15 czerwca o godz. 18.00. Jak zapewnia dowodząca "od zawsze" legnickim świętem satyry Elżbieta Pietraszko z LCK, oprócz ilustracji do absolutnie wyjątkowej książki, uhonorowanej nagrodą w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018 organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawnictw Książek, niezwykła będzie także aranżacja wystawy. Będą niespodzianki i zaskoczenia.
 
Jak polską kulturę sportretować w stu słowach, a potem je zilustrować? Karkołomne? Jak najbardziej! Wystawa będzie okazją do prapremiery wydawnictwa, które jest rodzajem słownika w języku angielskim, który adresowany jest do obcokrajowców, którym pragnie się przybliżyć niekonwencjonalną opowieść o Polsce, wycisnąć esencję polskości z charakterystycznych dla nas słów. Wystawa będzie też prapremierą wydawnictwa, które jeszcze w tym roku zaprezentowane będzie w Londynie i Nowym Jorku.
 
Będę miał także osobisty udział w tegorocznym Satyrykonie prezentując dwudziestego siódmego w historii laureata tegorocznej nagrody dziennikarskiej im. Andrzeja Waligórskiego 26-letniego Bartosza Bieniasa, jak się okazało debiutanta w konkursie. Wystawa jego plakatowych prac oraz fotografii (także eksperymentów z zapomnianą już ponadstuletnią techniką gumy chromianowej) otwarta zostanie w sobotę 15 czerwca o godz. 17.00 w Galerii Satyrykon w legnickim Rynku.
 
Powyższe to - rzecz jasna - tylko skromna część trzydniowego wydarzenia, którego jądrem jest międzynarodowy konkurs, na który napłynęło do Legnicy blisko 2 tysiące prac 539 autorów z 52 krajów świata. Wybrane 198 prac 120 autorów zakwalifikowano do głównej wystawy pokonkursowej, która otwarta zostania w Muzem Miedzi w piątek 14 czerwca o godz. 18.00. Godzinę wcześniej na deptaku ulicy Najświętszej Marii Panny odsłonięte zostaną pamiątkowe tablice poświęcone wielkim postaciom polskiej satyry i legnickiej imprezy: Marii Czubaszek i Zdzisławowi Smektale.
 
Grzegorz Żurawiński