Po raz kolejny legniczanka wystąpi w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Marta Sobiechowska z II LO zakwalifikowała się do finału turnieju recytatorskiego, który odbędzie się w dniach 12-15 czerwca w Ostrołęce. Mają na to także szanse Monika Workun z Zespołu Szkół Budowlanych oraz Wiktoria Tur z II LO. Decyzję w ich sprawie jurorzy finału w turnieju poezji śpiewanej podejmą na podstawie nadesłanego nagrania.


Dolnośląski finał 64. OKR rozegrano w Bolesławcu 27 kwietnia br. Sąd konkursowy w składzie: Gustaw Puchała (przewodniczący), Bogusława Cybulak i Dariusz Jaros wysłuchał 18 prezentacji w turnieju recytatorskim, 3 w turnieju „wywiedzione ze słowa”, 3 prezentacji w turnieju teatrów jednego aktora oraz 5 w turnieju poezji śpiewanej.

Marta Sobiechowska zdobyła II nagrodę w turnieju recytatorskim. W turnieju poezji śpiewanej II miejsce uzyskała Monika Workun, a  III miejsce Wiktoria Tur i Agata Sopata z Jawora, które jurorzy rekomendowali do finału OKR na podstawie oceny nagrania. Finałowy turniej poezji śpiewanej odbędzie się w dniach 5-8 czerwca we Włocławku.

Przemysław Lipa z V LO w Legnicy został wyróżniony w turnieju recytatorskim, jednak bez kwalifikacji do finału konkursu. W dolnośląskiej rywalizacji uczestniczyło sześcioro reprezentantów regionu legnickiego, który obejmuje powiaty: jaworski, lubiński, polkowicki, złotoryjski i legnicki. Wszyscy laureaci z regionu legnickiego  zostali wyróżnieni przez jurorów etapu dolnośląskiego, a większość z nich ma szansę wystąpić w spotkaniach finałowych.

Od lat legnicka młodzież odnosi sukcesy w tym konkursie, ale w tym roku jest najwięcej laureatów. To efekt dobrej współpracy legnickiego teatru z nauczycielami z Legnicy i ośrodkami kultury z regionu legnickiego. Najbardziej aktywni i zaangażowani w konkurs nauczyciele to Marek Biskup z V LO w Legnicy oraz Michał Rocznik z II LO w Legnicy. Od kilku lat sukcesy odnoszą także recytatorzy Bogumiły Słomczyńskiej z Zespołu Szkół Budowlanych w Legnicy. 

Joanna Rostkowska, koordynator OKR w regionie legnickim, pedagog teatru w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy