Dwudziestu entuzjastów poezji i słowa walczyło w sobotę 6 kwietnia w teatralnej Art. Cafe Modjeska w Legnicy o kwalifikację do etapu wojewódzkiego 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Był Gałczyński, Stachura, Herbert i Mrożek, a w poezji śpiewanej Osiecka i Grechuta. Pisze Katarzyna Gudzyk.


 – Dzisiejszy konkurs kwalifikuje do etapu wojewódzkiego, a zatem daje możliwość zaistnienia w gronie recytatorów, monodramistów i wykonawców poezji śpiewanej o dość wysokim poziomie – mówiła Joanna Rostkowska, instruktorka teatralna i pedagog teatru.

Uczestnicy etapu rejonowego postawili na repertuar współczesny, ale raczej typowy dla takich konkursów. Był Gałczyński, Stachura, Herbert i Mrożek, a w poezji śpiewanej Osiecka i Grechuta.

– Myślę sobie, że uczestnicy mogliby trochę bardziej pokombinować z repertuarem, ale nie mam gotowych założeń co do konkursu. Jestem ciekawa każdego występu i stawiam na osobowość. Albo coś mnie zachwyci, albo nie – mówi Anita Pddębniak, aktorka i jurorka konkursu recytatorskiego.

Agata Sopato, studentka filologii francuskiej z Jawora, postawiła na klasyczny repertuar. Zaśpiewała „Kasztany” Krystyny Wodnickiej i „Ja nie odchodzę, kiedy trzeba” Agnieszki Osieckiej.

– Lubię utwory, przy których nie trzeba się wygłupiać. Wybrałam takie piosenki, w których ważne są sens, treść i emocje. W poezji śpiewanej najważniejsze to zrozumieć, o czym się śpiewa, a dopiero później szukać oryginalnych dźwięków – podkreśla Agata Sopato.

Być może to wyjaśnia, dlaczego młodzież z upodobaniem sięga po piosenki i repertuar dobrze znany.

- Bardzo mnie interesuje, co młodzi ludzie mają do powiedzenia i jakich środków wyrazu szukają. Zdecydowanie wolę, kiedy teksty wybierają sami, nie z pomocą nauczyciela. Tylko wtedy mogę się dowiedzieć, co dla nich jest ważne, o czym myślą – podkreśla Gabriela Fabian, aktorka i jurorka.

W eliminacjach rejonowych konkursu w turnieju recytatorskim grand prix zdobyła Marta Sobiechowska. Pierwszego miejsca nie przyznano, a drugą lokatę zdobył Dawid Tarnowski. Trzecie miejsce wywalczył Przemysław Lipa, a wyróżniony został Natan Gołuch.

W turnieju „wywiedzione ze słowa” nagród i wyróżnień nie przyznano. W turnieju teatrów jednego aktora jurorzy wyróżnili Natalię Biegaj.

W turnieju poezji śpiewanej pierwsze miejsce wywalczyła Monika Workun. Drugie miejsce przypadło Agacie Sopato, a trzecie – Wiktorii Tur.

Jury w składzie Anita Poddębniak, Gabriela Fabian i Łukasz Duda przyznało także nagrodę specjalną. Trafiła ona do Adama Wierzbickiego, który w konkursie prezentował wiersze własne.

Kwalifikację do eliminacji wojewódzkich otrzymali: Marta Sobiechowska, Dawid Tarnowski, Przemysław Lipa, Monika Workun, Agata Sopato i Wiktoria Tur.

(Katarzyna Gudzyk, „64. OKR. Turniej na słowa i osobowości”, https://kulturalia.lca.pl, 7.04.2019)